Wsparcie w spłacie rat kredytowych. Coraz więcej wniosków o pomoc

Zauważamy zdecydowany wzrost zainteresowania skorzystaniem z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - informują Interię przedstawiciele największych banków. To efekt wzrostu rat kredytowych. W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić pakiet rozwiązań pomocowych skierowanych do tej grupy.

Rosnące raty kredytowe to dla wielu rosnący problem ze spłatą rat, zwłaszcza dla tych, którzy zaciągali kredyt o zmiennym oprocentowaniu w okresie zerowych stóp procentowych i zadłużyli się "pod korek".

Banki zaczęły intensywnie informować o możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który funkcjonuje od 2016 roku. Do tej pory był on wykorzystywany w niewielkim stopniu, bo gdy stopy procentowe były niemal zerowe, kredytobiorcy radzili sobie ze spłatą rat bez większych problemów.

Teraz sytuacja się radykalnie zmieniła, bo średnie oprocentowanie kredytu przy niskim wkładzie własnym przekroczyło 8 proc., a niektórym kredytobiorcom rata wzrosła już o ponad 60 proc. Część dopiero otrzymuje nowe harmonogramy spłat i aktualizację wysokości rat.

Reklama

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w spłacie rat

Interia informowała w połowie marca, że wraz ze wzrostem rat coraz większa grupa kredytobiorców kwalifikuje się do pomocy z funduszu, nawet na obecnie funkcjonujących warunkach.

Bankowcy sygnalizują też zwiększone zainteresowanie funduszem wsparcia ze strony klientów.

- Kredytobiorcy spełniający określone kryteria mogą skorzystać ze środków na spłatę bieżących rat z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców BGK. Szczegółowe informacje znajdują się w naszym serwisie internetowym. Dodatkowo, zgodnie z oczekiwaniami Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, bank uruchomił również kampanię informacyjną, bezpośrednio skierowaną do klientów, w której każdy klient w osobnej korespondencji otrzyma szczegółowe informacje dotyczące Funduszu Wsparcia oraz ryzyka zmiany stopy procentowej - poinformowało Interię biuro prasowe PKO BP.

- Obserwując trendy zauważamy zdecydowany wzrost zainteresowania skorzystaniem z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jednak w porównaniu z liczbą przyjmowanych wniosków o udzielenie kredytu są to minimalne wielkości - dodaje Małgorzata Witkowska z biura prasowego banku.

Informacje o możliwości skorzystania z FWK dostali między innymi posiadacze kredytów hipotecznych w Deutsche Banku (wraz z najnowszym harmonogramem spłaty rat).

Kredytobiorcy pytają banki o warunki wsparcia

mBank zamieścił informację o możliwości i zasadach skorzystania z tego wsparcia w serwisie transakcyjnym.

- Dodatkowo planujemy przypominać klientom o ryzyku stopy procentowej i możliwości skorzystania z funduszu wsparcia na harmonogramach spłaty, które wyślemy w czerwcu - mówi Emilia Kasperczak z biura pasowego mBanku.

Dodaje, że od początku roku wpłynęło do banku 138 wniosków w sprawie skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Od początku działania funduszu łącznie były 273 wnioski, czyli prawie połowa z nich wpłynęła w tym roku.

- W ostatnim czasie odnotowaliśmy wzrost zainteresowania klientów wsparciem z FWK. Na tę chwilę nie obserwujemy jednak problemów ze spłatą kredytów - informuje Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao. Wzrost wniosków o skorzystanie ze wsparcia w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców odnotował też Millennium.

Takich wniosków o wsparcie może być dużo więcej, bo w przyszłym tygodniu rząd przedstawi pakiet wsparcia skierowany do kredytobiorców, którzy w związku z dużym wzrostem stóp procentowych mają problem ze spłatą rat.

Rząd szykuje pomoc dla kredytobiorców

- Szykujemy pewien pakiet rozwiązań, on powinien być przedstawiony w przyszłym tygodniu - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Zastrzegł, że pakiet taki "musi być skrojony na tyle dobrze", by z jednej strony pomagać tym, którzy rzeczywiście mają duże problemy, a z drugiej - nie napędzać inflacji.

Jak mówił, kredytobiorcom trzeba pomóc, ale w taki sposób, żeby "jednocześnie nie okazało się, że przez to, że tworzymy pewnego rodzaj rozwiązania - chociażby mrożące czy innego rodzaju - np. za rok inflacja będzie na poziomie kilkunastu procent".

Jednym z elementów tego pakietu będzie prawdopodobnie modyfikacja warunków korzystania z Funduszu Wsparcia kredytobiorców.

Kto może dostać pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Obecnie o wsparcie mogą ubiegać się kredytobiorcy, którzy spełniają jeden z warunków wskazanych w ustawie:

- co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego w dniu złożenia wniosku o wsparcie,

- ponoszą miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 50 proc. miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego,

- miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu nie przekracza 1552 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, oraz 1200 zł na każdą osobę dla gospodarstwa wieloosobowego.

Wysokość wsparcia to równowartość 36 miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego. Miesięczna kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tys. zł. Zwrot następuje po 2-letnim okresie karencji w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Spłata przez kredytobiorcę  bez opóźnień 100 rat, skutkuje umarzeniem pozostałej części.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »