W dniu rozpoczynających się Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie Greenpeace przypomniał o ekologicznym przesłaniu papieża Franciszka. Ekolodzy dziękują papieżowi za walkę o ochronę klimatu. Podziękowali w ten sposób papieżowi za opublikowaną rok temu encyklikę Laudato si'. W dokumencie tym papież wskazał, że konieczne jest połączenie troski o środowisko z wysiłkami na rzecz rozwiązania problemów społecznych. Wezwał do przekształcenie modelu globalnego rozwoju i refleksji nad sensem gospodarki i jej celami.
Zmiany klimatyczne są problemem, którego nie można zostawić następnemu pokoleniu
Zmiany klimatu to największe wyzwanie przed jakim stoi obecnie ludzkość. Już teraz miliony ludzi cierpią z powodu przeciągających się susz oraz gwałtownych powodzi, a wraz z postępowaniem globalnego ocieplenia problem będzie jedynie narastał.
Naukowcy szacują, że wzrost średniej globalnej temperatury powyżej 2°C doprowadzi do katastrofalnych w skutkach zmian, których konsekwencje boleśnie odczują mieszkańcy wielu zakątków świata.
Aby zapobiec realizacji czarnego scenariusza należy już do połowy stulecia drastycznie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania paliw kopalnych. Skutki zmian klimatu stały się kluczowym kontekstem papieskiej encykliki Laudato si'.
Reklama
Niedawno minął rok od publikacji encykliki Laudato si', skupiającej się na kluczowych wyzwaniach, przed jakimi stoi obecnie ludzkość: zniszczeniem środowiska, postępującymi zmianami klimatu i ubóstwem. Papież Franciszek wzywa w encyklice do odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Zwłaszcza w Polsce, kraju, w którym ok. 80 proc. energii pochodzi ze spalania węgla, powinniśmy potraktować to przesłanie z powagą - powiedziała Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska.
Dziękując za encyklikę, Greenpeace podkreśla, że niezwykle ważne jest podjęcie pilnych działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Nie da się tego zrobić bez transformacji polskiego sektora energetycznego, w którym kluczową rolę wciąż odgrywa spalanie paliw kopalnych.
Papież Franciszek wyraźnie podkreśla potrzebę odchodzenia od spalania paliw kopalnych na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Mamy nadzieję, że politycy, którzy spotkają się z papieżem w Krakowie, wsłuchają się w ten przekaz. Polska i świat potrzebują transformacji energetycznej a ta jest na wyciągnięcie ręki - dodaje Katarzyna Guzek.
W listopadzie ubiegłego roku w Paryżu na Szczycie Klimatycznym, międzynarodowa społeczność przyjęła nowe porozumienie klimatyczne, którego celem jest powstrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury maksymalnie do 1,5 st. Celsjusza. Polska również podpisała porozumienie i tym samym zobowiązuje się do redukcji szkodliwych emisji.
W spływie udział wzięli aktywiści Greenpeace z Polski, Francji i Niemiec, a także biorący udział w Światowych Dniach Młodzieży pielgrzymi z Argentyny, Chorwacji, Meksyku, Nigerii, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Trinidadu i Tobago, Wielkiej Brytanii, Paragwaju, Wybrzeża Kości Słoniowej. Wydarzenie uświetnił występ chóru Soul'n'Voices.
OPINIE:
Przedsiębiorca katolicki powinien przed wszystkim kierować się sumieniem - zapowiedział PAP przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc. Podkreślił też potrzebę łączenia wolności gospodarczej i społecznej odpowiedzialności biznesu."A więc z jednej strony to swoboda w działalności gospodarczej mająca jako cel ostateczny - chociaż nie jedyny - także zysk przedsiębiorstwa, ale w relacji do odpowiedzialnego traktowania przede wszystkim człowieka i środowiska, w którym człowiek żyje i pracuje" - zapowiedział.
Zaznaczył, że jest to kontynuacja i uszczegółowienie rozważań nad nauczaniem papieża Franciszka zawartym w encyklice "Laudato si'", w której pokreślono potrzebę poszanowania środowiska.
Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski ocenił, że w Polsce pole porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem jest zbyt wąskie, a wzajemne podejście jest agresywne, brakuje dążenia do dobra wspólnego.
"To jest nasza wielka rola, żeby prowadzić do takiego postawienia sprawy, gdzie będą uwzględnione interesy obu stron, musi zapanować tutaj jakiś pax między pracodawcami a pracownikami" - powiedział. Dodał, że problemem bywała także zbyt restrykcyjna administracja. "Musimy bardzo pilnować, żeby również władza nie nadużywała swoich prerogatyw i nie ograniczała tym wolności gospodarczej.
A rola Kościoła jest zupełnie kluczowa, bo Kościół jako instytucja, która dba o podstawy moralne narodu, o wielkim autorytecie, jest tutaj niezbędny do tego, żeby sprawy toczyły się tak, jak toczyć się powinny" - zapowiedział.
..................
Papież pojedzie na Błonia tramwajem
Papież w Krakowie z ul. Franciszkańskiej na Błonia ma pojechać tramwajem. Jak podkreślił przejazd tramwajem to nawiązanie do czasów, kiedy kard. Bergoglio podróżował po Buenos Aires korzystając z komunikacji miejskiej, m.in. z metra. Tramwaj to ekologiczny sposób transportu, a papież w swojej encyklice "Laudato Si" podkreśla, że troska o środowisko naturalne jest ważna.
Tramwajem przyjedzie na Franciszkańską prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wręczy papieżowi symboliczne klucze do bram miasta, ale na Błonia władze miasta nie będą podróżowały w ten sposób. Franciszkowi w tramwaju ma towarzyszyć kilkanaście osób niepełnosprawnych, m.in. podopieczni Stowarzyszenia Klika wraz z opiekunami. Poza nimi będą tylko najbliżsi współpracownicy Franciszka oraz motorniczy i obsługa techniczna.
Papież skorzysta z jednego z 36 "krakowiaków", czyli zakupionych w zeszłym roku przez krakowskie MPK najdłuższy w Polsce składów tramwajowych. Skład będzie pomalowany na biało-żółto. Zostaną na nim umieszczone: herb Krakowa i logo ŚDM oraz wypisane w wielu językach hasło ŚDM w Krakowie: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
Tramwaj nie trafi później do muzeum, ale nadal będzie kursował po mieście. Każdy z mieszkańców będzie miał szansę podróżować tym samym pojazdem, którym wcześniej jechał papież.
Niskopodłogowy "krakowiak" został wyprodukowany przez bydgoską Pesę specjalnie dla Krakowa. Jest długi na prawie 43 metry i może jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring oraz automaty biletowe.
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy
spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.