Reklama

Wszystkie oczy zwrócone na Grecję i jej głosowanie nad wotum zaufania

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego popołudnia będzie głosowanie nad wotum zaufania dla greckiego premiera Papandreu. Rezultat negatywny może przynajmniej opóźnić zaakceptowanie przez Grecję kolejnego pakietu ratunkowego.

Greckie głosowanie nad wotum zaufania

Pierwszy i jak dotąd sprawiający najwięcej problemów kraj PIIGS stoi właśnie na krawędzi bankructwa pomimo tego że dopiero co otrzymał pakiet ratunkowy wart ni mniej, ni więcej, tylko 110 miliardów euro. Przed dzisiejszym głosowaniem agencja ratingowa nie pomogła szczególnie Grekom, stwierdzając, że uzna dobrowolną prolongatę terminów zapadalności za niewypłacalność.

Dziś początek dwudniowego posiedzenia FOMC

Rozwój wydarzeń w Grecji niewątpliwie zajmował centralne miejsce na pierwszych stronach światowych gazet finansowych, jednak dziś mamy też inne ważne wydarzenie, ponieważ Rezerwa Federalna rozpoczyna właśnie dwudniowe posiedzenie swojego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Dzisiejsze spotkanie okazuje się szczególnie interesujące w kontekście niedawnego szeregu coraz gorszych danych, a także tego, że czerwiec oznacza oficjalny koniec programu Quantitative Easing 2.

Reklama

Dzisiejsze dane makroekonomiczne

W Stanach oczekuje się, iż dane o sprzedaży nieruchomości mieszkalnych na rynku wtórnym w maju wykażą 5 proc. spadek w skali m/m. Stanowiąca wskaźnik wyprzedzający danych o sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym liczba niezakończonych transakcji tego rodzaju spadła w kwietniu o 11,6 proc. po marcowym wzroście o 3,5 proc. - zwykle wyprzedzenie wynosi w tym przypadku 1 do 2 miesięcy. W Niemczech wyniki badania ZEW mogą w końcu wykazać pewne spowolnienie indeksu sytuacji bieżącej, ponieważ analitycy prognozują poziom 90 w stosunku do 91,5 w poprzednim okresie. Pytanie brzmi obecnie: czy lokomotywa wzrostu strefy euro będzie nadal w stanie ciągnąć za sobą resztę strefy?

Mads Koeferd, macro strategist

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »