Wybierasz się do lekarza? Przygotuj odpowiedź na ważne pytanie
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) chce zdyscyplinować przychodnie zdrowia, które unikają obowiązku mierzenia i ważenia pacjentów, oraz pozyskiwania informacji o pozostawaniu (obecnie lub w przeszłości) w szponach nikotynowego nałogu. Przychodnie, które nie będą ważyły, mierzyły i pytały, zostaną ukarane finansowo.
Koniec taryfy ulgowej od NFZ. Przychodnie, które nie będą pacjentów ważyły, mierzyły i pytały o nikotynowy nałóg, nie otrzymają pieniędzy za niektóre świadczenia - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
Gazeta przypomina, że "od 2020 r. placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mają obowiązek przekazywania oddziałowi wojewódzkiemu NFZ danych o udzielonych świadczeniach, uzupełnionych o masę ciała i wzrost pacjenta oraz o informację dotyczącą używania przez niego wyrobów tytoniowych, które mają być zbierane na pierwszej wizycie w roku".
"Taki obowiązek nałożyło na nie rozporządzenie ministra zdrowia z 26 czerwca 2019 r." - wyjaśnia DGP.
Dziennik zauważa, że "do tej pory NFZ rozliczał wszystkie świadczenia dodatkowe POZ-om, czyli niezależnie od tego, czy zawierały one informacje o wadze i wzroście oraz paleniu tytoniu".
"Przez cały zeszły rok fundusz przypominał placówkom POZ o obowiązku przekazywania dodatkowych informacji, a w listopadzie wydał listę weryfikacji, które będą obowiązywały w 2025 r. Uwzględniała ona masę i wzrost pacjenta w sprawozdaniach. Zgodnie z zapowiedziami od stycznia 2025 r. weryfikacja tych danych zadziałała. Brak informacji o masie i wadze pacjenta przy pierwszej poradzie w roku powoduje blokadę możliwości sprawozdania świadczenia. Wyjątkiem są teleporady" - czytamy.
***