Darmowe badania na NFZ w kioskach profilaktycznych. Nie potrzeba skierowania
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oferuje zupełnie darmową opcję przebadania się przy użyciu specjalistycznych "kiosków profilaktycznych". Wielu Polaków nawet nie wie, iż może skorzystać z takiej opcji i dowiedzieć się, ile wynosi ich poziom saturacji krwi, czy siła uścisku dłoni i wskaźnik BMI. Po przeprowadzeniu badań wyniki skonsultowane mogą być ze specjalnym doradcą NFZ. Gdzie znaleźć kioski profilaktyczne NFZ i jakie badania są tam wykonywane? Wyjaśniamy.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zupełnie darmowej opcji przebadania się przez Polaków. Pacjenci nie muszą stać w kolejce do lekarza, czy starać się o specjalne skierowanie. Wszystko odbędzie się w sposób ekspresowy, a samo badanie dokonane zostanie w sposób zautomatyzowany, gdzie głównym narzędziem będzie 24-calowy tablet. Mało kto wie, iż w kraju działają kioski profilaktyczne NFZ.
NFZ postanowił przypomnieć Polakom, iż mogą zupełnie za darmo korzystać ze specjalnej i dość nietypowej oferty badań profilaktycznych. Nie chodzi o kończący się wraz z 2024 programem Profilaktyka 40 plus. W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ znaleźć można kioski profilaktyczne NFZ. Usługa działa od 2021 r. Są to miejsca, gdzie pacjent samodzielnie i w sposób samoobsługowy może przeprowadzić podstawowe pomiary medyczne. Wszystko trwa kilka minut, a Fundusz podkreśla, że warunki wewnątrz kiosku są komfortowe i bezpieczne.
Co ważne, kioski profilaktyczne NFZ zaprojektowane zostały z myślą o pacjentach z ograniczeniami ruchowymi, czy z gorszym wzrokiem. Urządzenia nie tylko gwarantują anonimowość i prywatność, ale są dostosowane do szczególnych potrzeb. NFZ zapewnia, że kiosk profilaktyczny ma szerokie wejście i wyposażony jest w rozkładany podjazd dla wózków inwalidzkich. Dodatkowo wewnątrz znajduje się duży 24-calowy tablet, gdzie dostosowano kontrast i zrezygnowano z migających elementów, cieni, czy podkreśleń. Pacjent korzystający z darmowych badań w kiosku profilaktycznym NFZ może również skorzystać z opcji głosowego prowadzenia przez cały proces.
NFZ w komunikacie wskazuje, że badania profilaktyczne warto robić raz w miesiącu. Pozwoli to na systematyczne śledzenie wyników i łatwiejsze wykrycie odstępstw od norm. Kioski profilaktyczne zlokalizowane w 16. oddziałach wojewódzkich NFZ oferują następujące badania:
- pomiar wzrostu,
- pomiar masy ciała - wskaźnik ten pozwala zdiagnozować takie choroby, jak cukrzyca, otyłość, czy nadciśnienie tętnicze,
- pomiar ilości wody, mięśni i tłuszczu w organizmie,
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi - badanie pomagające wykryć nadciśnienie tętnicze. Jest to o tyle ważne, iż nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do zawału serca, czy chorób nerek i retinopatii,
- pomiar indeksu masy ciała (wskaźnik BMI) - ocenia ryzyko chorób związanych z nadwagą, czy otyłością,
- poziom saturacji we krwi - kluczowy wskaźnik zdrowia, który monitoruje poziom dotlenienia organizmu,
- pomiar temperatury ciała,
- pomiar siły uścisku dłoni - określenie siły mięśniowej może wskazać osłabieniem, a to wpływa na ogólną sprawność fizyczną organizmu.
Pacjent korzystający z kiosku profilaktycznego otrzyma wyniki od ręki. Zostaną one wydrukowane na zakończenie badań. Chociaż nie jest konieczna konsultacja z lekarzem, to poszczególny wyniki omówić można niemal od razu ze specjalnym doradcą.
Nie wszyscy pacjenci powinni korzystać z opcji darmowych badań w ramach kiosku profilaktycznego NFZ. W oficjalnym komunikacie podkreślono, że w grupie tej znajdują się między innymi osoby poniżej 18. roku życia i osoby mające więcej niż 99 lat. Samodzielnych badań w urządzeniu nie powinny przeprowadzać również osoby z rozrusznikiem serca, czy holtera. Kiosk profilaktyczny NFZ nie jest przeznaczone także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób dializowanych, odczuwających duszności, zawroty głowy, czy ataki paniki wynikające z obecności w zamkniętych i małych przestrzeniach, czy osób cierpiących na drgawki podczas długiego patrzenia w ekran komputera.
NFZ wyjaśnia, że samo korzystanie z kiosku profilaktycznego jest proste. Wystarczy odwiedzić salę obsługi klientów w oddziale wojewódzkim NFZ i skorzystać z urządzenia. Warto jednak zapisać się na darmowe badania wcześniej. Można to zrobić poprzez internet, lub całodobową infolinią NFZ.
"Pomiary w kiosku profilaktycznym NFZ możesz wykonać od razu, bez wcześniejszego zapisu, jeśli w danym momencie nie ma innych osób czekających na swoją kolej. Pamiętaj jednak, że osoby, które zarezerwowały wizytę w kiosku profilaktycznym NFZ mają pierwszeństwo" - wyjaśnia NFZ.
Jaroszewska Agata