294,39 zł dodatku bez wniosku. Świadczenie wypłacają niezależnie od wieku

Dodatek pielęgnacyjny po 75. roku życia uzyskać można bardzo łatwo, jednak na to świadczenie mogą liczyć również młodsi Polacy. Aby uzyskać pieniądze trzeba spełnić jeden z dwóch warunków. Środki z dodatku pielęgnacyjnego w bieżącym roku zostały zwiększone i obecnie świadczenie wynosi 294,39 zł. Podobnie jak emerytura, dodatek pielęgnacyjny jest waloryzowany co roku w marcu.

  • Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest obecnie w kwocie 294,39 zł. Kwota ta planowo ma wzrosnąć w marcu 2024.
  • Aby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić tylko jeden z dwóch warunków.
  • Część beneficjentów otrzymać może świadczenie z automatu, jeśli jednak nie ukończyliśmy 75. roku życia, musimy o wypłaty wnioskować.

Dodatek pielęgnacyjny zwykle przyznawany jest po 75. roku życia, ponieważ seniorzy po przekroczeniu tej granicy mogą liczyć na jego automatyczne wypłaty. Jednak świadczenie można również otrzymać będąc młodszym. 

Reklama

Wypłata warunkowana jest niezdolnością lub ograniczoną zdolnością do samodzielnego życia. Spełnienie tej przesłanki wystarczy do uzyskania pieniędzy pomimo wieku.

Dodatek pielęgnacyjny bez względu na wiek. Kto dostanie pieniądze?

Ustawa z 17 grudnia 1998 roku o dodatku pielęgnacyjnym wskazuje jasno w jakich dwóch przypadkach świadczenie jest wypłacane. W każdym z nich jednak wnioskujący do otrzymania pieniędzy musi mieć także prawo do świadczeń emerytalno-rentowych. W przypadku 75-latków zwykle jest to emerytura.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest: 

  • w wypadku, gdy skończono 75. rok życia
  • gdy jesteśmy osobą niezdolną do pracy oraz samotnej egzystencji.

Osoby kwalifikująca się do dodatku pielęgnacyjnego na podstawie drugiej przesłanki muszą do wniosku o świadczenie dołączyć orzeczenie wskazujące na niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Orzeczenie takie wydać może lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub komisja lekarska.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny obowiązkowy dla osób poniżej 75. roku życia

Emeryci, którzy przekroczyli 75. rok życia dodatek pielęgnacyjny otrzymają automatycznie. W ich przypadku nie ma obowiązku składania wniosku. Inaczej jednak w wypadku osób, które nie osiągnęły 75. roku życia - ci muszą złożyć do ZUS wniosek po dodatek pielęgnacyjny.

W tym celu do wniosku muszą dodać także zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia. Dokument ten powinien wypełnić lekarz, a wnioskodawca ma miesiąc od wypełnienia druku OL-9, aby zwrócić się z wnioskiem o dodatek.

W niektórych przypadkach potrzebne może być jeszcze pełnomocnictwo osoby ubiegającej się o dodatek pielęgnacyjny. To złożyć trzeba w wypadku, gdy formalności dopełnia za wnioskodawcę osoba trzecia. W takim wypadku wystarczy wypisane nawet odręcznie oświadczenie wraz z podpisem. Równie dobrze można jednak wypełnić druk ZUS PEL.

Ile dodatku pielęgnacyjnego? Kwota świadczenia rośnie emeryturą

Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą (stąd konieczność posiadania prawa do tego typu świadczeń) w kwocie, która została ustalona w aktualnej marcowej waloryzacji. Obecnie od marca 2023 do końca lutego 2024 kwota świadczenia to 294,39 zł. Następny wzrost kwoty dodatku pielęgnacyjnego będzie miał miejsce 1 marca 2024 roku.

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, choć spełniasz warunki. Są dwa wyjątki

Może dojść do wyjątkowego przypadku, gdy mimo prawa do świadczenia, pieniądze nie zostaną wypłacone. Taka sytuacja ma miejsce gdy osoba uprawniona do świadczenia przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w trakcie miesiąca.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek | dodatek pielęgnacyjny | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »