Wymiana środków płatniczych na Wyspach. Nowe banknoty dla Brytyjczyków

Z informacji przekazanych przez Bank Anglii wynika, że w czerwcu do obiegu wejdą nowe banknoty, przedstawiające wizerunek króla Karola III. Portret monarchy pojawi się na nowych pieniądzach o nominale 5, 10, 20 i 50 funtów. To kolejne zmiany, po tym jak w grudniu 2022 r. do obiegu wprowadzono monety z wizerunkiem króla.

Nowe wzory banknotów we wszystkich czterech nominałach zostały zaprezentowane w grudniu 2022 r. Bank centralny Wielkiej Brytanii poinformował, że będą one używane równolegle z tymi, które przedstawiają podobiznę królowej Elżbiety II, i wejdą do obiegu 5 czerwca

Brytyjczyków czekają zmiany

Brytyjczycy korzystający z fizycznych pieniędzy nie zauważą wielu nowości. Jedyną zmianą w stosunku do obecnie używanych banknotów będzie wizerunek króla Karola III na awersie oraz w przezroczystym okienku zabezpieczającym. 

Oznacza to, że na odwrotnej stronie pozostaną portrety odpowiednio Winstona Churchilla, Jane Austin, Williama Turnera i Alana Turinga. Karol III jest dopiero drugim brytyjskim monarchą, którego portret znajdzie się na banknotach banku Anglii.

Reklama

Bank Anglii poinformował również, że nowe serie banknotów będą drukowane jedynie w takich ilościach, aby zastąpić te wycofywane z obiegu wskutek ich zużycia lub w razie zwiększonego zapotrzebowania. Zgodnie z życzeniem dworu królewskiego, nowe banknoty będą wprowadzane do obiegu stopniowo, żeby zminimalizować wpływ zmiany na środowisko naturalne oraz ograniczyć koszty.

Pierwsza moneta z wizerunkiem nowego króla

Instytucja przekazała również, że latem zostanie zorganizowana aukcja nowych banknotów o niskich numerach seryjnych, z której dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne. 

W grudniu 2022 roku do normalnego obiegu weszła pierwsza moneta z wizerunkiem Karola III - o nominale 50 pensów, a stopniowo będą się pojawiać kolejne. Podobnie jak w przypadku banknotów, także monety z portretami Elżbiety II i Karola III będą przez wiele lat używane równolegle. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | król Karol III | banknoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »