Zużyty lub uszkodzony banknot możesz wymienić. Przepisy stawiają sprawę jasno

Choć płatności bezgotówkowe są coraz popularniejsze, wielu Polaków nie wyobraża sobie nie posiadać pewnej ilości pieniądza w formie fizycznej w portfelu. Życie pisze różne scenariusze, banki ogłaszają też przerwy w dostępie do swoich usług. Jednak banknoty są podatne na zniszczenia, a uszkodzone pieniądze przestają pełnić swoją funkcję. Należy mieć na uwadze, że posiadacz nie musi być stratny, a pieniądze można wymienić w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. Jakie kroki trzeba podjąć, żeby wymienić uszkodzone banknoty?

Uszkodzony banknot - zapewne każdy z nas choć raz miał go w swoim portfelu. Mógł być pomięty, poplamiony, naderwany czy uszkodzony w jakikolwiek inny sposób. Jak się okazuje, taki pieniądz jest uszkodzonym środkiem płatniczym, którego przyjęcia może odmówić zarówno kasjer, jak i klient. Zniszczone środki płatnicze możemy wymienić i odzyskać ich wartość, a przynajmniej jej część.

Reklama

Jakie banknoty podlegają wymianie? NBP wskazuje jasno

Kwestia uszkodzonych banknotów została uregulowana w zarządzeniu prezesa Narodowego Banku Polskiego z grudnia 2013 r. Zgodnie z nim, zniszczony banknot to taki, który został:  

  • przerwany, 
  • poplamiony, 
  • odbarwiony, 
  • postrzępiony, 
  • naddarty, 
  • sklejony, 
  • lub na którym znajduje się dodatkowy napis lub rysunek. 

Gdzie wymienić uszkodzone pieniądze? Być może musisz złożyć wniosek

Z uszkodzonym banknotem powinniśmy się zgłosić do kasy dowolnego banku działającego w Polsce, niezależnie od tego, czy będzie to bank komercyjny czy jednostka NBP. Do wymiany dojdzie "od ręki", gdy nie będzie podejrzeń co do autentyczności banknotu. Procedura wymiany trwa zaledwie kilka minut.

Może jednak dojść do sytuacji, w której banknot będzie tak zniszczony, że pracownicy banku odmówią nam jego wymiany. Wtedy na podstawie specjalnego wniosku przyjmowane są one przez banki, które przesyłają je do wymiany do Centrali NBP przesyłką pocztową lub kurierską. Tam zapada decyzja w kwestii ewentualnej wymiany. 

Nie zawsze odzyskasz pełną kwotę. Od czego to zależy?

Istotnym jest, że to, jaką kwotę otrzymamy za wymieniany banknot, zależy od tego, w jakim stanie są pieniądze.

Narodowy Bank Polski określa, że: 

  • banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej
  • banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

Czy w banku można wymienić monety?

Co ciekawe, wymianie podlegają również zniszczone lub zużyte monety. Za połowę wartości nominalnej zostanie wymieniona moneta, jeżeli zachowany został jeden element (rdzeń lub pierścień). Natomiast za 100 proc. wartości nominalnej zostanie wymieniony pieniądz, który posiada dwa rozłączone elementy (rdzeń i pierścień), jeżeli pochodzą z monety o tej samej wartości nominalnej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wymiana pieniędzy | Narodowy Bank Polski (NBP) | Gotówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »