Reklama

Wynagrodzenie w I kw. 2014 r. w Polsce wzrosło o 4,2 proc. rok do roku

W naszym kraju przeciętne wynagrodzenie w I kwartale bieżącego roku wyniosło 3 tys. 895,31 zł. To wzrost rok do roku o 4,2 proc. - poinformował dzisiaj Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu kwartalnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,9 procent.

Główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień powiedział PAP, że dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale była szybsza niż w poprzednich kwartałach, ale nie jest to niebezpieczne dla inflacji. - Realny wzrost wynagrodzeń jest w tej chwili dość duży, ale to wynika z tego, że inflacja jest na niskim poziomie - zaznaczył.

Kwiecień uważa, że w kolejnych kwartałach wzrost wynagrodzeń w Polsce będzie niższy. - To wynika z efektu bazy statystycznej. W pierwszym półroczu ubiegłego roku wynagrodzenia rosły bardzo powoli, w związku z czym baza odniesienia jest niska. (...) Jeszcze drugi kwartał może być dobry, ale w drugiej połowie roku tempo wzrostu powinno być na poziomie ok. 3 proc. - powiedział.

Reklama

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniła w rozmowie z PAP, że dane GUS dotyczące wzrostu wynagrodzeń w całej gospodarce narodowej, czyli zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i w sferze budżetowej, są przyzwoitym wynikiem, biorąc pod uwagę fakt, że gospodarka znajduje się w początkowej fazie ożywienia.

Przypomniała, że inflacja w pierwszym kwartale br. wyniosła 0,6 proc. - A to oznacza, że realny wzrost płac w pierwszym kwartale sięgnął 3,6 proc. To wynik pozwalający na to, by konsumpcja mogła powoli przyspieszać, a tempa wzrostu gospodarczego było jeszcze szybsze - podkreśliła Kurtek.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego dodała, że na razie tempo wzrostu wynagrodzeń nie zagraża inflacji.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »