Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wzrosło o 6,2 proc. rok do roku

GUS podał dane o zarobkach Polaków - w grudniu pensje przekroczyły 5,6 tys. zł brutto. Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w grudniu do 6,2% r/r wobec 5,3% w listopadzie, kształtując się nieznacznie powyżej konsensusu rynkowego (6,1%) zgodnego z naszą prognozą. W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w grudniu o 2,7% r/r wobec wzrostu o 2,6% w listopadzie.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2019 roku wyniosło 5604,25 zł, co oznacza wzrost o 6,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,6 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Gospodarka zwalnia, stagnacja na rynku pracy

Opublikowane przez GUS we wtorek dane o zatrudnieniu są kolejnym dowodem na pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców i wolniejsze tempo przyrostu nowych miejsc pracy.

Analitycy mBanku napisali z kolei, że wzrost zatrudniania w grudniu to "solidne" 2,6 proc. - Jest to odczyt powstający jako efekt silnych ruchów sezonowych w wielu sekcjach. Bez szczegółów trudno zgadywać kompozycję. Płace 6,2 proc. - spadkowy trend starł się z dniami roboczymi i (pewnie) górnictwem. W planie dalsze hamowanie - podkreślili.

Reklama

Według ekonomisty Pawła Radwańskiego, wzrost płac i zatrudnienia w grudniu oznacza 5,5-proc. r./r. realną dynamikę funduszu płac i obniżenie dynamiki konsumpcji za IV kwartał w okolice 3,5% r./r. - Wciąż brak też poprawy po stronie produkcji budowlanej (-3,3 proc. r./r.) co pokazuje słabość inwestycji publicznych - dodał na twitterze.

j.c.

Komentarz Ministerstwa Rozwoju do danych GUS

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2019 r. wzrosło o 6,2 proc. (r/r) i wyniosło 5604,25 zł, natomiast przeciętne zatrudnienie wzrosło o 2,6 proc. (r/r), osiągając poziom 6396,0 tys. osób. Koniec roku przyniósł zatem dobre wieści z rynku pracy. Przeciętne zatrudnienie wzrosło w stosunku do listopada 2019 r. o 1,2 tys. osób. Pozwoliło to na utrzymanie rocznej dynamiki na poziomie 2,6 proc., czyli średniej wartości z całej drugiej połowy 2019 r. Przeciętna dynamika dla całego roku wyniosła 2,7 proc.

Poziom przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw po raz pierwszy, i to znacznie, przebił poziom 5,5 tys. zł. Grudniowa miesięczna dynamika była wyższa niż przed rokiem aż o 1 pkt proc. Również dynamika roczna okazała się być wyższa niż w 2018 r. (o 0,1 pkt proc.). Grudniowe dane można więc uznać za dobre.

....................

W grudniu 3-miesięczna średnia krocząca dla rocznej nominalnej dynamiki płac w przedsiębiorstwach wyniosła 5,8%, co było poziomem najniższym od lipca 2017 r. Stanowi to silne wsparcie dla naszej oceny, zgodnie z którą w ostatnich miesiącach rosnący negatywny wpływ na nominalną dynamikę wynagrodzeń mają obniżający się stopień wykorzystania mocy wytwórczych, a także coraz ostrożniejsza polityka płacowa firm, które reagują na niekorzystne zmiany regulacyjne na polskim rynku pracy (por. MAKROpuls z 18.12.2019).

Na trwałe obniżenie trendu dla rocznej dynamiki płac wskazują również opublikowane wczoraj przez firmę Grant Thornton wyniki dorocznego badania poświęconego planom firm dotyczących wynagrodzeń i zatrudnienia w 2020 r. Wskazują one na silny spadek (do poziomu najniższego od 5 lat) odsetka małych i średnich firm planujących realny wzrost wynagrodzeń w 2020 r. Jest to zgodne z naszym scenariuszem stabilizacji dynamiki płac w całej gospodarce w 2020 r. mimo silnego zwiększenia płacy minimalnej (por. MAKROmapa z 20.01.2020).

Wsparciem dla naszej prognozy dynamiki wynagrodzeń w 2020 r. są również dzisiejsze dane o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw w grudniu (wzrost o 2,6% r/r, bez zmian w porównaniu z listopadem). W ujęciu miesięcznym zatrudnienie zwiększyło się w grudniu o 1,2 tys. osób wobec wzrostu o 11,5 tys. osób w listopadzie.

Niski wzrost zatrudnienia w grudniu wspiera naszą ocenę, zgodnie z którą w kolejnych miesiącach (z wyłączeniem stycznia 2020 r., w którym nastąpi coroczna rewizja danych o zatrudnieniu w mikroprzedsiębiorstwach i związany z tym skokowy wzrost zatrudnienia w firmach zatrudniających powyżej 9 osób) nastąpi stagnacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Stagnacja ta będzie efektem postępujących procesów restrukturyzacyjnych wywołanych rosnącymi kosztami pracy, w tym silnym wzrostem płacy minimalnej.

W IV kw. 2019 r. realny fundusz płac wzrósł najwolniej od IV kw. 2015 r.

Szacujemy, że realna dynamika funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wzrosła w grudniu do 5,4% r/r wobec 5,3% w listopadzie. W IV kw. 2019 r. realny fundusz płac wzrósł o 5,5% r/r, co było jego najniższą dynamiką od IV kw. 2015 r.

Stanowi to silne wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą w IV kw. 2019 r. tempo wzrostu konsumpcji obniżyło się do 3,8% wobec 3,9% w III kw. W kolejnych kwartałach 2020 r. oczekujemy dalszego stopniowego obniżenia dynamiki konsumpcji (por. MAKROmapa z 9.12.2019).

Silny spadek produkcji budowlano-montażowej w grudniu

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w grudniu o 3,3% r/r wobec spadku o 4,7% w listopadzie, co było wyraźnie poniżej naszej prognozy (wzrost 0,7% r/r) i konsensusu rynkowego (0,6% r/r). Do zwiększenia rocznej dynamiki produkcji budowlano-montażowej w grudniu w porównaniu z listopadem przyczynił się gównie efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w listopadzie 2019 r. liczba dni roboczych była o 1 mniejsza niż w 2018 r., podczas gdy w grudniu ub. r. była ona o jeden wyższa niż przed rokiem).

Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w grudniu o 3,5% m/m. Struktura danych o grudniowej produkcji wskazuje, że aktywność w budownictwie znajduje się nadal pod silnym negatywnym wpływem wygasania cyklu w inwestycjach publicznych (dynamika sprzedaży w kategorii "budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej" pozostała niska i wyniosła 0,4% r/r wobec spadku o 7,0% r/r w listopadzie). Podtrzymujemy ocenę, zgodnie z którą w najbliższych kwartałach czynnikiem ograniczającym aktywność w kategorii "budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej" będzie oczekiwany przez nas głęboki spadek inwestycji samorządowych (por. MAKROmapa z 9.12.2019).

Wsparciem dla naszych oczekiwań jest odnotowany w grudniu spadek produkcji w kategorii "roboty budowlane specjalistyczne" o 4,1% r/r wobec spadku o 12,8% r/r w listopadzie, co interpretujemy jako sygnał potwierdzający trwałe spowolnienie wzrostu produkcji budowlano-montażowej (por. MAKROpuls z 23.12.2019). Podtrzymujemy ocenę, że w najbliższych kwartałach czynnikiem ograniczającym skalę spowolnienia wzrostu produkcji pozostanie wysoka aktywność w budownictwie mieszkaniowym.

Inwestycyjne plany jednostek samorządu terytorialnego i ich wpływ na finanse samorządów omówimy szerzej w najbliższej MAKROmapie.Dzisiejsze dane o produkcji budowlano-montażowej są w naszej ocenie negatywne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Jakub Borowski Główny Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | wynagrodzenie przeciętne | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »