Wypracowanie rozwiązań potrwa
Przedstawiciele ministerstw: edukacji, pracy i finansów oraz sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni spotkali się w piątek z przedstawicielami największych związków zawodowych w oświacie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej na spotkaniu reprezentuje minister Katarzyna Hall i wiceminister Krystyna Szumilas a Ministerstwo Pracy - minister Jolanta Fedak. Z Ministerstwa Finansów obecna jest wiceminister Elżbieta Suchocka-Roguska. Przed spotkaniem Oświatowa "Solidarność" oświadczyła, że weźmie w nim udział jedynie jako obserwator, a nie strona, gdyż do tej pory związek nie otrzymał odpowiedzi na wystosowane do rządu pismo, informujące że "Solidarność" wchodzi z rządem w spór.
W spotkaniu nie uczestniczy nikt ze ścisłego kierownictwa Oświatowej "Solidarności"; związek reprezentuje rzecznik prasowy sekcji oświatowej Wojciech Jaranowski. Negocjacje zaproponował Boni na poniedziałkowym spotkaniu z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zaproszono także przedstawicieli Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" oraz Forum Związków Zawodowych. Głównymi tematami negocjacji mają być emerytury nauczycielskie i podniesienie płac.
ZNP, który we wtorek przeprowadził ogólnopolski strajk w szkołach i przedszkolach, domaga się zwiększenia nakładów na oświatę, podniesienia wynagrodzeń nauczycieli do 2010 roku o 50 proc., utrzymania dotychczasowych uprawnień emerytalnych dla nauczycieli, zgodnie z którymi mogą przejść oni na emeryturę po 30 latach pracy niezależnie od wieku. Związek przeciwny jest także ewentualnym planom likwidacji ustawy Karta Nauczyciela. Zarzuca także rządowi brak rzeczywistego dialogu społecznego.
Postulaty ZNP i protest poparły inne związki zawodowe działające w oświacie, w tym oświatowa "S" i FZZ. Jak mówił Boni w poniedziałek, negocjacje nie zakończą się na jednym spotkaniu; dziś najprawdopodobniej ustalony zostanie harmonogram kolejnych spotkań. Wypracowanie konkretnych rozwiązań może potrwać - jak przypuszcza - kilka tygodni.