Reklama

Wyższe raty trzeba będzie płacić dłużej. WIBOR znów rośnie

Posiadacze kredytów hipotecznych już przed ogłoszeniem werdyktu przez Radę Polityki Pieniężnej muszą się liczyć ze wzrostem rat, bo WIBOR na którym oparte jest oprocentowanie powędrował w górę. Co gorsza, dotyczy to również notowań kontraktów, które pokazują gdzie WIBOR znajdzie się za kilka miesięcy.

Po piątkowych danych o inflacji, która nieprzyjemnie zaskoczył rynek i analityków, rynkowa stopa procentowa znów podniosła się po dłuższym odpoczynku. Trzymiesięczny WIBOR wzrósł do 7,21 proc., a sześciomiesięczny do 7,41 proc. Oba wskaźniki są publikowane w dni robocze, późnym wieczorem. Wyprzedzają spodziewane decyzje RPP i dla posiadaczy kredytów są kluczowe, bo to na nich oparte jest oprocentowanie (WIBOR 3M lub WIBOR 6M plus marża).

- Taka reakcja WIBOR-u ma nie tylko związek ze zbliżającym się terminem posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wpływ na zachowanie tej najważniejszej kredytowej stopy referencyjnej wywarły też doniesienia dotyczące wrześniowego poziomu inflacji i osłabienia krajowej waluty. Być może, Rada Polityki Pieniężnej będzie zmuszona do rewizji wcześniejszych planów pod wpływem nowych okoliczności - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Reklama

Prognozy WIBOR są wyższe

Jak podkreśla, rynki finansowe spodziewają się nieco mocniejszego zaostrzenia polityki pieniężnej, czyli scenariusza niekorzystnego dla rodzimych kredytobiorców. Analityk wskazuje na wyraźną zmianę kontraktów FRA.

Notowania kontraktów FRA na WIBOR 3M z 29 września 2022 r. prognozowały następujący poziom tej stopy: 7,32 proc. za 1 miesiąc, 7,53 proc. za 3 miesiące, 7,59 proc. za 6 miesięcy, 7,54 proc. za 9 miesięcy, 7,05 proc.  za 15 miesięcy i 6,60 proc.  za 21 miesięcy.  Tymczasem analogiczne rynkowe prognozy WIBOR-u 3M na 3 października br. były następujące: 7,55 proc. za 1 miesiąc, 7,77 proc. za 3 miesiące, 7,87 proc. za 6 miesięcy, 7,78 proc. za 9 miesięcy, 7,25 proc. za 15 miesięcy i 6,79 proc. za 21 miesięcy.

- Widzimy zatem, że przewidywania rynków finansowych co do poziomu stopy WIBOR 3M zmieniły się w każdej analizowanej perspektywie czasowej. To zła wiadomość dla kredytobiorców, bo obecnie wszystko wskazuje, że dłużej będą oni musieli płacić wysokie raty. WIBOR 3M wynoszący 7,55 proc. zamiast 7,32 proc. przy kredycie na 300 tys. zł z marżą 2,00 proc. i okresem spłaty 30 lat oznacza równą ratę wyższą o 51 zł (2534 zł zamiast 2483 zł) - wylicza Andrzej Prajsnar.

Wakacje ratują kredytobiorców

Nad posiadaczami złotowych kredytów mieszkaniowych został jednak rozstawiony parasol w postaci bezkosztowych (dla kredytobiorców) ustawowych wakacji kredytowych, dzięki którym w tym roku mogą nie zapłacić czterech rat i w przyszłym roku również czterech (po jednej w każdym kwartale).

To w znacznym stopniu, a niekiedy całkowicie łagodzi skutek wzrostu stóp dla budżetu gospodarstw domowych.

Rada Polityki Pieniężnej w środę podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Wpływ na ten werdykt może mieć nie tylko wyższa od prognozowanej inflacja, która jak podał GUS wyniosła we wrześniu 17,2 proc., ale do tego mamy mocno słabnącego złotego.

Monika Krześniak-Sajewicz

 

 

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »