Reklama

Wzrost płac blisko dwukrotnie przyspieszył

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2010 r. spadło o 0,8 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,2 proc. i wyniosło 3407,26 zł, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w sierpniu wzrosło o 4,2 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,5 proc. Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w sierpniu 3.405,55 zł i wzrosło rdr o 4,3 proc., a wobec lipca spadło o 0,4 proc. GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w sierpniu było zatrudnionych 5.352,1 tysiąca osób, czyli o 1,6 proc. więcej niż przed rokiem i bez zmian wobec lipca. Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w sierpniu rdr wzrosło o 1,7 proc., a mdm o 0,2 proc.

OPINIA - R. Cholewińskiego Głównego Ekonomisty Noble Banku.

Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu wzrosło o 4,2% r/r, nieznacznie powyżej naszej prognozy (4,0%) i rynkowego konsensusu (również 4,0%). W porównaniu z poprzednim miesiącem, wzrost płac przyspieszył blisko dwukrotnie (z 2,1% r/r), co wiążemy z wygaśnięciem efektu wysokiej bazy z lipca 2009 r. (premie w transporcie i w niektórych sekcjach przetwórstwa przemysłowego) oraz z dodatnią różnicą w liczbie dni roboczych (efekt widoczny przede wszystkim w przetwórstwie przemysłowym). Oceniamy, że w kolejnych miesiącach wzrost wynagrodzeń przyspieszy w okolice 6% r/r pod koniec roku.

Reklama

Minimalnie słabszy od oczekiwań okazał się natomiast wzrost zatrudnienia (1,6% r/r, konsensus 1,7%). W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba zatrudnionych pozostała na niezmienionym poziomie, co jest wynikiem słabszym od sezonowego wzorca. Biorąc jednak pod uwagę silne wzrosty zatrudnienia w ujęciu miesięcznym w poprzednich miesiącach, jesteśmy dalecy od wyciągania na tej podstawie wniosków o ewentualnym zahamowaniu poprawy sytuacji na rynku pracy (z taką tezą kontrastują również dzisiejsze dane o płacach). Warto też podkreślić, że dynamika zatrudnienia w ujęciu rocznym odnotowała wzrost 10. raz z rzędu.

Dzisiejsze dane nie miały wpływu na rynek papierów skarbowych. Z punktu widzenia RPP i decyzji o stopach dzisiejsze dane oceniamy jako neutralne. Na rynku walutowym złoty nieznacznie osłabił się względem euro, co nie miało jednak związku z krajowymi danymi lecz z sytuacją na rynkach bazowych (euro silnie zyskuje wobec głównych walut na fali wyprzedaży franka szwajcarskiego po decyzji SNB). Podłoże do dzisiejszego osłabienia złotego nie wydaje nam się więc trwałe.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »