Z traktora do komputera
Kobiety informatyk? Kobieta programista? Dla jednych to powód do niewybrednych żartów. Dla Motoroli - powód do jak najszybszego zatrudnienia i wprowadzenia takiej osoby w szeregi swoich pracowników.
Ponieważ mimo wszystko niewiele jeszcze kobiet wybiera na studiach kierunki techniczne, polska Motorola wprowadziła autorski program promowania nauk ścisłych głównie wśród licealistek, choć w programie mogą brać udział również licealiści.
"Dążąc do przełamania stereotypów na rynku i zachęcając kobiety do wyboru zawodu informatyka, Motorola w Polsce prowadzi unikatowy projekt edukacyjny Diversity czyli Różnorodność" - powiedziała Katarzyna Reinfuss, kierownik ds. personalnych Motorola Global Software Group, Poland.
Projekt, który realizowany jest już od 5 lat i przynosi coraz lepsze efekty: z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej uczniów szkół średnich. Do tej pory zaangażowało się już 3 500 osób. Dzięki temu projektowi zwiększyła się liczba dziewcząt zdających egzaminy na studia techniczne. Motorola ma nadzieję, że część z nich zechce po skończeniu studiów programować dla tego koncernu.
Krakowska Motorola, zgodnie z filozofią "Diversity, czyli różnorodność", zachęca kobiety do udziału w rozpoczynającej się właśnie rekrutacji. Obecnie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu pracuje tylko 7 proc. przedstawicielek płci żeńskiej na 450 pracowników (w Australii 20 proc., a w rosyjskim oddziale Motoroli - aż 30 proc.). W tym roku zatrudnienie będzie zwiększane o kolejnych 200 osób. "Krakowski ośrodek Motoroli rozwija się niezwykle dynamicznie. Docelowo do końca 2005 roku nasze Centrum Oprogramowania będzie zatrudniało 700 programistów" - powiedział Jacek Drabik, Dyrektor Oprogramowania Motorola Global Software Group Poland.
Kto znajdzie pracę w Motoroli?
Głównie absolwentki i absolwenci studiów informatycznych, matematycznych, fizycznych, chemicznych, telekomunikacyjnych, automatyki, robotyki, elektroniki czy inżynierii materiałowej. Do pracy w koncernie mogą się też zgłaszać osoby, które nie ukończyły studiów, ale mają sporą wiedzę techniczną i umiejętności programistyczne. Jak podkreślają dyrektorzy polskiej Motoroli, w ich firmie pracują też osoby, których podstawowe wykształcenie daleko odbiega od nauk ścisłych - jedną z nich jest mgr etnografi, która początkowo hobbistycznie, a obecnie już zawodowo zajęła się programowaniem dla Motoroli.
Na jaką pensję mogą liczyć rozpoczynający pracę na stanowisku inżyniera? Na początek, jak poinformowano nas nieoficjalnie, można liczyć na uposażenie w wysokości ok. dwóch średnich krajowych pensji miesięcznie.
"Fakt, że Motorola jest uznawana za prestiżowego pracodawcę, podnosi oczekiwania kandydatów do pracy. Niewątpliwie najatrakcyjniejsze do zaoferowania przez firmę są szerokie możliwości rozwoju zawodowego w zakresie specjalizacji i zarządzania projektami, np. udział we wdrażaniu najnowszych technologii i systemów telekomunikacyjnych dla klientów na całym świecie oraz praca w naszych ośrodkach w Europie, obu Amerykach i w Azji" - podkreśla Katarzyna Reinfuss.
Łamanie stereotypów
Przykład Motoroli to kolejny dowód na docenianie kobiet, jako często wydajniejszych i efektywniejszych pracowników. Obraz polskiego rynku pracy powoli, acz sukcesywnie zmienia się na korzyść większej obecności na nim płci pięknej. Ma temu też pomóc rozpoczęta niedawno kampania "Czas na równe traktowanie".
Na potrzeby projektu socjolog dr Bogdan Cichomski z Uniwersytetu Warszawskiego porównał i opracował dane z przeprowadzonych w Polsce w latach 1992, 1994 i 2002 sondaży ilustrujących postrzeganie kobiet w społeczeństwie. Wynika z nich, że z upływem lat Polacy coraz rzadziej uważają, że miejsce kobiety jest w domu.
W 1994 r. blisko 65 proc. dorosłych Polaków uważało, że to mężczyzna powinien zajmować się zarabianiem pieniędzy, a kobieta powinna troszczyć się o dom i dzieci, podczas gdy w 2002 r. myślało tak już tylko nieco ponad 40 proc. osób. Jednak główny nacisk kampania ma położyć na dyskryminację kobiet na rynkach pracy.
A.J.Kozak