Z USA wyszliśmy jak Zabłocki na mydle
Resort gospodarki rozważa zwiększenie w offsecie udziału zamówień i transferu technologii na rzecz polskich firm zbrojeniowych. Zmiany miałyby się znaleźć w nowelizacji ustawy offsetowej - poinformował wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.
Jak powiedział wczoraj podczas konferencji Dariusz Bogdan, Ministerstwo Gospodarki przygotowuje założenia do nowelizacji ustawy offsetowej. W opinii dyrektora Departamentu Programów Offsetowych w MG Huberta Królikowskiego, projekt będzie prawdopodobnie gotowy pod koniec tego roku.
Offset to system kompensacji na rzecz polskich firm w zamian za zamówienia złożone przez polski rząd u zagranicznego dostawcy. Umowę offsetową podpisano razem z umową o dostawie samolotów F-16 w 2003 r. Offset bezpośredni polega na zamówieniach i transferze technologii na rzecz polskich firm zbrojeniowych, a pośredni lokowany jest w produkcji cywilnej.
Zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, gdyby nie offset, to część inwestycji nie zostałaby w Polsce ulokowana. Odnosząc się do zakupów sprzętu wojskowego, powiedział: - Jeżeli nie mielibyśmy umowy offsetowej, to najnowszą technikę wojskową oglądalibyśmy tylko w Discovery.
W ramach offsetu - w opinii Pawlaka - powinna być realizowana produkcja oraz badania i rozwój jako dziedziny najbardziej unowocześniające polską gospodarkę. Zapowiedział, że w nowelizacji zawarte będą też uregulowania, które dotyczą europejskiego kodeksu zasad offsetowych. - Mechanizmy te będą porównywalne między krajami europejskimi, a równocześnie będą bardzo transparentne - zaznaczył.
Dariusz Bogdan powiedział, że resort rozważa też zmianę relacji między offsetem bezpośrednim a pośrednim. Dotąd było to pół na pół. "Od dwóch lat w nowych umowach staraliśmy się koncentrować na offsecie bezpośrednim" - powiedział. Ponadto MG chce skupić się na projektach istotnych dla obronności oraz polegających na włączeniu do europejskiej bazy technologicznej sektora obronnego.
Wiceminister poinformował, że minister gospodarki na poczet umowy offsetowej zaliczył dotychczas zobowiązania offsetowe dotyczące transferu technologii o łącznej wartości ponad 1 mld 682 mln dolarów. Z tego zobowiązania bezpośrednie wyniosły ponad 1 mld 318 mln dolarów. Wartość zaliczonych zobowiązań polegających na zakupach przekroczyła z kolei 3 mld 178 mln dolarów, z czego bezpośrednie zobowiązania wyniosły ok. 948 mln dolarów.