Za muzykę na studniówce trzeba zapłacić!
Opłaty na rzecz twórców, wykonawców i producentów utworów muzycznych pobierają Organizacje Zbiorowego Zarządzania (OZZ). Wnoszą je organizatorzy imprez, podczas których odtwarzane są utwory muzyczne.
Trzeba zapłacić za odtwarzanie muzyki na studniówce
- W przypadku mechanicznego odtwarzania utworów, obowiązek ten ciąży z reguły na organizatorze imprezy, natomiast w przypadku wykonywania na żywo - na osobach, które dane utwory wykonują - mówi Dorota Bryndal, radca prawny oraz wspólnik w kancelarii Gessel. Jeżeli więc dochodzi jedynie do wynajmu lokalu, podmiot, od którego lokal wynajęto, nie jest zobowiązany do uzyskania stosownej zgody i uregulowania wynagrodzenia. OZZ zwykle jednak najpierw zwracają się do właściciela miejsca, w którym muzyka jest odtwarzana, a dopiero w drugiej kolejności - organizatora.
Muzyka na studniówce
- Jeśli bal studniówkowy odbywa się w restauracji, opłatę powinien wnieść restaurator, który niejednokrotnie ma podpisaną umowę z ZAiKS-em - uważa Damian Popielarz, kierownik wydziału Inkasa Terenowego ZAiKS. Dlatego w praktyce, podejmuje się tego także organizator imprezy. W przypadku studniówki odbywającej się na terenie szkoły, organizatorem jest zazwyczaj komitet rodzicielski. - Opłaty za licencję na imprezach szkolnych, organizowanych siłami uczniów są niższe niż, gdy bal odbywa się w lokalu, gdzie na imprezie studniówkowej zarabia organizator profesjonalista - mówi Damian Popielarz. Obowiązek zapłaty za wykonywane lub odtwarzane utwory często jest też umownie przeniesiony przez organizatora na zespół muzyczny lub DJ-a.
Zwolnienie z opłat
Z już rozpowszechnionego utworu można bez opłat korzystać w kręgu osób pozostających w związku osobistym.
- Odwoływanie się do tej instytucji w przypadkach wykorzystywania utworów muzycznych w trakcie studniówek, wesel czy też koncertów charytatywnych, jest bezzasadne - mówi Dorota Bryndal.
W jakiej jeszcze sytuacji wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie rozpowszechnione utwory? Czy Organizacje Zbiorowego Zarządzania mogą się zrzec należnej im marży z tytułu zbiorowego zarządzania prawami autorskimi? Co grozi za naruszenie autorskich praw majątkowych? Czy opłaty za odtwarzanie muzyki stanowią koszt uzyskania przychodów przedsiębiorcy?
Daria Stojak
Więcej: Gazeta Prawna 30.01.2009 (21) - str.10