"Zabijcie bestię inflacji, podwyższajcie stopy". MFW apeluje do europejskich banków centralnych
Przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wezwał europejskie banki centralne do "zabicia bestii" inflacji. Wskazał on, że "historia jest pełna" przykładów ich poprzedników, którzy wstrzymali się od podwyżek stóp procentowych tylko po to, by "potrzebować drugiej próby" do obniżenia tempa wzrostu cen towarów i usług.
Dyrektor departamentu europejskiego w MFW, Alfred Kammer, powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że banki centralne w Europie "muszą iść i zabić bestię" inflacji. W jego opinii, pomóc w tym mają kolejne podwyżki stóp procentowych.
Dodał on również, że "historia jest pełna" przykładów decydentów, którzy wstrzymywali się z podwyżkami stóp, choć i tak rozwój wydarzeń zmusił ich do "drugiej próby obniżenia inflacji", co zadawało jeszcze większy "ból gospodarce".
Przedstawiciel MFW wskazał też, że spotkanie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w sprawie stóp procentowych, zaplanowane na początek maja, może oznaczać dalsze "zaostrzenie polityki pieniężnej na dłużej". Z szacunków Funduszu wynika, że może ono potrwać do połowy 2024 roku, "co sprowadzi inflację do celu gdzieś w 2025 roku".
Jednocześnie zdaniem Kammera obniżenie inflacji poprzez kolejne podwyżki stóp procentowych przebija ewentualne obawy o system bankowy, "zwłaszcza w Europie, gdzie jest on dobrze dokapitalizowany". Z oceny MFW wynika, że sektor bankowy "powinien by w stanie poradzić sobie ze stresem wynikającym z wyższych stóp procentowych".
W marcu na kolejne podwyżki stóp procentowych zdecydował się zarówno Europejski Bank Centralny, jak i Bank Anglii (BoE) czy Szwajcarski Bank Narodowy (SBN). Regulator polityki monetarnej dla strefy euro podwyższył stopy refinansowaną i depozytową o kolejne 50 pkt bazowych do poziomów kolejno 3,5 proc. oraz 3 proc.
EBC swój cykl zacieśniania polityki monetarnej prowadzi nieprzerwanie od lipca 2022 r. Od tego czasu łączne podwyżki wyniosły 350 pb. Szczyt inflacji HICP w strefie euro odnotowano w październiku 2022 r. - wówczas 10,6 proc. w relacji rocznej - i od tego czasu wskaźnik wzrostu cen towarów i usług regularnie maleje. Z ostatnich danych za marzec 2023 r. wynika, że inflacja w krajach o wspólnej walucie wyniosła 6,9 proc. liczona rok do roku.
W Szwajcarii bank centralny również zdecydował się w marcu na podwyżkę stóp o 50 pb do poziomu 1,5 proc. SBN zaczął zacieśnianie polityki monetarnej w czerwcu 2022 r., podnosząc stopy pierwszy raz od 15 lat z -0,75 do -0,25 proc. Inflacja konsumencka w tym kraju w marcu wyniosła 3,4 proc. w relacji rocznej.
Najtrudniejsze zadanie ma przed sobą Bank Anglii. Inflacja w Wielkiej Brytanii w marcu wyniosła 10,1 proc. w ujęciu rocznym, wobec 10,4 proc. w lutym. Presja wzrostu cen towarów i usług nie zmalała na przestrzeni miesiąca i wyniosła 0,8 proc.
BoE na swoim posiedzeniu w marcu podjął po raz jedenasty z rzędu decyzję o podwyżce stóp.Ta wówczas wyniosła 25 pb. i ustanowiła główną stopę na poziomie 4,25 proc., najwyższym od 2008 roku.
Oprac. Alan Bartman/AFP