Zaczęło się, wezwanie z wojska dla 230 tys. Polaków. Nieobecność grozi grzywną

Grzywna może zostać zastosowana wobec osób, które nie stawią się na kwalifikacji wojskowej. Już 1 lutego rozpoczęły się pierwsze spotkania młodych dorosłych z wojskowymi, w trakcie których zostanie przyznana im kategoria wojskowa. Nadanie kategorii nie jest równoważne z wcieleniem do wojska, ale obecność na kwalifikacji jest obowiązkowa. Za unikanie kwalifikacji wojskowej grozi grzywna i doprowadzenie przez policję.

  • Wezwanie na kwalifikację wojskową otrzyma w sumie 230 tys. Polaków. Większość już powinna była list otrzymać.
  • Kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 1 lutego, a w jej trakcie kategoria zostanie nadana nie tylko mężczyznom, ale i kobietom.
  • Uchylenie się od kwalifikacji wojskowej grozi grzywną. Jednak jeśli odpowiednio uzasadnimy nieobecność, uchroni nas to przed karą.

Kwalifikacja wojskowa już się rozpoczęła - od 1 lutego do 30 kwietnia potrwa cykl spotkań, w trakcie których nadana zostanie kategoria wojskowa każdemu obecnemu. Co ciekawe, wezwania dotyczą nie tylko mężczyzn, ale też kobiet. Z danych Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że w 2024 roku kwalifikacja wojskowa obejmie 230 tys. osób.

Reklama

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej, a także określenie zdolności obywateli do pełnienia służby wojskowej poprzez badania psychologiczne, poprzez badania lekarskie - tłumaczy cytowany przez Gazeta.pl płk. Artur Lichończak, szef Ośrodka Zamiejscowego w Olsztynie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Wezwanie z wojska dla 230 tys. osób. Komu je wysyłają?

Przepisy ustawy, które w szczegółach opisują proces kwalifikacji wojskowej, wskazują trzy grupy z obowiązkiem stawienia się na wezwanie z wojska. Są to:

  1. mężczyźni urodzeni w 2005 roku, którzy kończą w 2024 roku wiek 19 lat,
  2. mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do służby,
  3. osoby, których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w poprzednim roku kalendarzowym.

Jednak wezwanie do kwalifikacji wojskowej dotyczy nie tylko mężczyzn. Stosowne wezwanie z wojska dostaną również wybrane kobiety. To panie z roczników 1997-2005, które posiadają kwalifikacje leżące w zainteresowaniu wojska. Mowa tu o kobietach posiadających kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodów:

  • medycznych, 
  • weterynaryjnych, 
  • morskich,
  • lotniczych.

Wezwanie z wojska poza wymienionymi specjalistkami otrzymać mogą także kobiety wykształcone na psycholożki, rehabilitantki, radiolożki, diagnostki laboratoryjne, informatyczki, teleinformatyczki, nawigatorki oraz tłumaczki.

Wezwanie z wojska na kwalifikację najpóźniej na 7 dni przed spotkaniem z komisją

Wezwanie z wojska najpóźniej przekazane powinno zostać na 7 dni przed terminem kwalifikacji. Obecność przed komisją jest obowiązkowa, a niestawienie się grozi grzywną. Jednak jeśli chcemy uniknąć grzywny, konieczne jest zgłoszenie się i poinformowanie o nieobecności. Sztab Generalny Wojska Polskiego przypomina jednak, że kwalifikacja to nie pobór. Osoby obecne na kwalifikacji mogą być zachęcane do wstąpienia do wojska, ale absolutnie nie ma takiej konieczności.

Na kwalifikacji wojskowej przyznawane są kategorie. Co oznaczają?

Każdy obecny na kwalifikacji wojskowej otrzyma kategorię zdolności do służby wojskowej. Opisywane są one za pomocą jednej z czterech liter: A, B, D oraz E.

  • A - zdolny do służby wojskowej,
  • - czasowo niezdolny do służby wojskowej (zwykle przez czasowe ogólne pogorszenie stanu zdrowia). Osoby takie otrzymają ponownie wezwanie do kwalifikacji wojskowej po upływie niezdolności,
  • D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z niektórymi wyjątkami,
  • - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej.

Grzywna za nieobecność na kwalifikacji. Nieobecnych doprowadzić może policja

Za nieuzasadnioną nieobecność po otrzymaniu wezwania z wojska grozi grzywna. Tę z automatu zwykle nakłada wójt, burmistrz czy prezydent, w zależności od miejsca zamieszkania osoby na kwalifikacji wojskowej nieobecnej.

Osoba nieobecna na kwalifikacji wojskowej może zostać doprowadzona na nią przez policję. Kara grozić może także osobie, która na kwalifikacji wojskowej nie przedstawi odpowiednich dokumentów, jak na przykład dowód osobisty. To wykroczenie zagrożone jest nie tylko grzywną, ale i ograniczeniem wolności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzywna | wojsko | kwalifikacja wojskowa | kara | wezwanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »