Zagraniczne wydarzenia tygodnia
W sierpniu liczba miejsc pracy poza rolnictwem w USA spadła o 93 tys., co stanowiło duże rozczarowanie dla rynku, który oczekiwał wzrostu zatrudnienia o 12 tys. Był to siódmy z rzędu miesiąc spadków zatrudnienia.
STREFA EURO
Europejski Bank Centralny (EBC) nie zmienił stóp procentowych, podkreślając, że perspektywa kształtowania się inflacji jest korzystna, a zagrożenie dalszym pogorszeniem koniunktury zmniejszyło się. EBC oczekuje ożywienia gospodarczego w drugiej połowie roku. Decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Sprzedaż detaliczna w strefie euro w czerwcu nie zmieniła się w ujęciu miesięcznym i była o 0,7% wyższa niż w analogicznym okresie ub.r. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna wzrośnie w czerwcu o 0,5% m/m i o 1,1% r/r. W maju sprzedaż spadła (po korekcie) o 0,7% m/m i wzrosła o 0,4% r/r.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła o połowę swoją całoroczną prognozę wzrostu gospodarczego dla strefy euro do poziomu 0,5% z 1,0%. OECD wskazała na konieczność dalszego poluzowania polityki pieniężnej przez EBC jeżeli nie rozpocznie się proces ożywienia gospodarczego w krajach strefy euro. Organizacja podtrzymała swoją prognozę tegorocznego wzrostu PKB w USA na poziomie 2,5% i zaznaczyła, że w związku z brakiem presji inflacyjnej obecna amerykańska polityka pieniężna może być podtrzymana.
Indeks PMI, obrazujący kondycję sektora przemysłowego w strefie euro, wzrósł w sierpniu do 52,0 pkt. z 50,2 pkt. w lipcu. Analitycy spodziewali się, że PMI wzrośnie do 51 pkt.
W lipcu stopa bezrobocia w strefie euro utrzymała się na poziomie z czerwca br. i wyniosła 8,9%. Opublikowane dane były zgodne z oczekiwaniami analityków. W lipcu bezrobocie było najwyższe w Hiszpanii (11,4%) oraz Francji i Niemczech (9,4%). # W lipcu wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro nie zmienił się w ujęciu miesięcznym i był o 1,3% wyższy niż w analogicznym okresie ub.r. Analitycy prognozowali, że PPI wzrośnie odpowiednio o 0,2% i 1,4%.
Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w lipcu o 2,4% m/m. Analitycy ankietowani przez agencję Reuters prognozowali, że produkcja przemysłowa wzrośnie o 0,8% m/m. Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w lipcu o 0,1% m/m. Analitycy ankietowani przez agencję Reuters prognozowali, że wzrosną one o 0,6%. Na powyższy wynik złożył się spadek zamówień z zagranicy o 1,5% oraz wzrost zamówień krajowych o 1,1%.
W sierpniu bezrobocie w Niemczech po uwzględnieniu czynników sezonowych nie zmieniło się i wyniosło 4,407 mln, podczas gdy analitycy prognozowali wzrost o 14 tys. osób. Stopa bezrobocia nie zmieniła się i wyniosła 10,6%. Przed uwzględnieniem czynników sezonowych bezrobocie spadło w sierpniu o 37,8 tys. osób do 4,314 mln, a stopa bezrobocia nie zmieniła się i wyniosła 10,4%.
USA
Równocześnie stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 6,1% z 6,2% miesiąc wcześniej. Raport dotyczący liczby nowych miejsc pracy oparty jest na danych dostarczanych przez pracodawców, a stopa bezrobocia obliczana jest na podstawie informacji z urzędów pracy. Departament Pracy podał również, że awaria sieci energetycznych, która 14.08. sparaliżowała północono-wschodnie stany USA, nie miała większego wpływu na dane. # Według członka rady amerykańskiego Zarządu Rezerwy Federalnej (Fed) B.Bernanke amerykański bank centralny "nie ma powodu", by znacznie podnosić stopy procentowe tak długo, jak inflacja pozostaje na niskim poziomie, a presja inflacyjna jest pod kontrolą. Członek rady zaznaczył również, że komunikat po ostatnim posiedzeniu FOMC, w którym zapowiedziano utrzymanie stóp na niskim poziomie nie sugeruje zwiększonej tolerancji dla inflacji. B.Bernanke optymistycznie ocenił perspektywy rozwoju gospodarczego w USA. Jednocześnie podkreślił, że w związku z trudną sytuacją na rynku pracy ryzyko dezinflacji szybko nie zniknie. # W lipcu zamówienia w amerykańskim przemyśle wzrosły o 1,6% m/m wobec wzrostu o 1,9% w czerwcu. Analitycy oczekiwali wzrostu zamówień o 0,9%. # W sierpniu opracowywany przez Instytut Zarządzania Podażą indeks aktywności dla sektora usług w USA utrzymał się na poziomie z lipca br. i wyniósł 65,1 pkt. Analitycy prognozowali, że indeks spadnie do 63 pkt. Indeks jest opracowywany na podstawie comiesięcznej ankiety przeprowadzanej wśród 370 menedżerów z 60 sektorów branży usług. # W sierpniu obliczany przez Instytut Zarządzania Podażą indeks aktywności w amerykańskim przemyśle wzrósł do 54,7 pkt. z 51,8 pkt. w lipcu. Analitycy prognozowali, że indeks ISM wzrośnie do 53,8 pkt. # W II kw. 2003 roku wydajność produkcyjna we wszystkich sektorach amerykańskiej gospodarki poza rolnictwem wzrosła o 6,8%, wobec 5,7% przed korektą. Równocześnie jednostkowe koszty pracy spadły o 2,8% (-2,1% przed korektą). Średnia z oczekiwań analityków wskazywała na wzrost produktywność o 6,2% oraz spadek kosztów pracy o 2,7%. # W tygodniu od 25.08 do 29.08 liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w USA do 413 tys. z 398 tys. po korekcie tydzień wcześniej. Analitycy oczekiwali spadku liczby nowych bezrobotnych do 390 tys. z 394tys.
Analitycy PKO BP