Zakaz sprzedaży niektórych rodzajów węgla już za rogiem. Koniec z "ekologicznym" miałem

Od 1 lipca 2029 roku wejdzie w życie zakaz sprzedaży gospodarstwom domowym niektórych sortymentów węgla - nad przepisami już pracuje resort klimatu i środowiska. Kupić będzie można paliwa, które spełnią wyśrubowane normy. Zmieni się także nazewnictwo - węgiel nie będzie mógł być już "ekologiczny".

Wejście w życie zakazu sprzedaży gospodarstwom domowym niektórych sortymentów węgla - jak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych - to wypełnienie jednego z kamieni milowych KPO (B4G), który mówi o normach jakości węgla dopuszczanego do sprzedaży. 

Zakaz sprzedaży niektórych sortymentów węgla od lipca 2029 r.

Resort klimatu i środowiska w uzasadnieniu projektu podał, że rozpoczęto prace nad zmianą ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, "przewidującą zakaz wprowadzania do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym od dnia 1 lipca 2029 r. sortymentów węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek i węgiel miał".

Reklama

Dopuszczone do obrotu będą natomiast paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, których parametry jakościowe są zgodne z nowymi wymaganiami.

O jakie wymagania chodzi? "Zawartość popiołu na poziome do 7 proc., zawartość opałowa od 26 MJ/kg; zawartość wilgoci całkowitej do 11 proc." - wyjaśniono w uzasadnieniu projektu. Zgodnie z przepisami z 2022 r. obecnie norma dla zawartości popiołu wynosi 12 proc. 

Węgiel nie będzie mógł być już w nazwie "ekologiczny"

Z projektu rozporządzenia wynika, że nowe przepisy mają m.in. przeciwdziałać tzw. greenwashingowi - to zjawisko polegające na wywoływaniu u klientów poszukujących towarów wytworzonych zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska wrażenia, że produkt lub przedsiębiorstwo go wytwarzające są w zgodzie z naturą i ekologią. 

Projekt przewiduje zmiany odnośnie do nazw poszczególnych sortymentów paliw. I tak sformułowanie "kęsy, kostka, kostka I, kostka II" zostanie zastąpione sformułowaniem "węgiel kostka", które będzie stosowane do końca czerwca 2029 r.. Stosowana będzie również nazwa "węgiel orzech" zamiast "orzech, orzech I, orzech II". 

Zamiast nazw "groszek, groszek I, groszek II, ekogroszek, groszek plus" używany będzie "węgiel groszek". Nie będzie można też używać nazwy "ekomiał, miał plus" tylko - "węgiel miał", a zamiast "antracytu" będzie - "węgiel".

Nowe parametry sprzedawanego węgla

Nowe przepisy przewidują także stopniową zmianę parametrów sprzedawanego węgla. Zdaniem MKiŚ ma to zapewnić, że łagodny proces zmniejszania zawartość siarki oraz wilgoci w przypadku węgla - kostki, orzecha, groszka i miału. Ma dać to czas, zarówno producentom jak i użytkownikom takiego paliwa, na dostosowanie się. 

W projektowanym rozporządzeniu zaproponowano 30 czerwca 2029 r. jako datę graniczą stosowania wymagań jakościowych dla węgla kamiennego, brykietów lub peletów. 

W uzasadnieniu przypomniano również, że w związku z obowiązującym od 1 czerwca 2020 r. zakazem wprowadzania do obrotu węgla brunatnego do celów grzewczych dla gospodarstw domowych, od 1 lipca 2025 r. obowiązywać ma analogiczny zakaz odnośnie sprzedaży paliw stałych otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego. W związku z tym normy jakościowe dla takiego paliwa będą obowiązywać do końca czerwca 2025 r. 

Zgodnie z wymaganiami KPO w ramach rewizji ustalono termin realizacji kamienia milowego B4G na 30 czerwca 2024 r. Dlatego też nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zakaz sprzedaży | węgiel | ekogroszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »