Zakończono budowę nowego gazociągu. Jest kluczowy dla trzech regionów

Spółka Gaz-System poinformowała o zakończeniu budowy gazociągu łączącego Gustorzyn w woj. kujawsko-pomorskim z Wronowem w woj. lubelskim. Licząca ponad 300 km linia przesyłowa jest najdłuższym gazociągiem budowanym w tym roku przez Gaz-System i ma szczególne znaczenie dla zaopatrywania w błękitne paliwo aglomeracji warszawskiej, łódzkiej oraz Radomia.

Gazociąg relacji Gustorzyn-Wronów umożliwi elastyczne sterowanie przesyłem gazu do centrum i na południe Polski - zapewnia Gaz-System. Jak informuje firma, w przyszłości gazociąg będzie także przesyłał paliwo z planowanego pływającego terminalu w Zatoce Gdańskiej.

Nowy gazociąg zapewni bezpieczeństwo dostaw do centralnej Polski

"Inwestycja zapewni ciągłość oraz bezpieczeństwo dostaw gazu dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej, łódzkiej i radomskiej. Realizacja tego przedsięwzięcia umożliwi nowe przyłączenia Polskiej Spółki Gazownictwa do krajowego systemu przesyłowego. GAZ-SYSTEM podpisał już dwie umowy przyłączeniowe w województwie mazowieckim: Radom-Stary Gózd oraz Pszczonów. Gazociąg Gustorzyn-Wronów umożliwi też dostarczenie gazu do elektrowni w Kozienicach" - czytamy w komunikacie Gaz-Systemu.

Reklama

- Rozwinięta infrastruktura transportowa zapewniająca swobodny dostęp do źródeł energii jest podstawą bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania państwa. Gazociąg Gustorzyn-Wronów to strategiczne 308 km infrastruktury przesyłowej w centralnej części kraju - oceniła Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska.

- Inwestycja, którą dziś uroczyście kończymy, to efekt konsekwentnej rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Budowa gazociągu Gustorzyn-Wronów zapewni centralnej i wschodniej Polsce większy dostęp do stabilnego źródła energii - podkreślił Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM.

Gazociąg Gustorzyn-Wronów - "projekt o znaczeniu wspólnotowym"

Inwestycja rozpoczęła się w 2021 r. Prace budowlane rozpoczęły się z początkiem 2022 r. Średnica gazociągu wynosi 1000 mm.

Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projektu o znaczeniu wspólnotowym" (Project  of Common Interest-PCI). Projekt pn. Gazociąg Gustorzyn-Wronów otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w łącznej wysokości ponad 700 mln złotych w ramach wsparcia REACT-EU oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Celem projektu było wybudowanie 308 km gazociągu.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: Rosja jak rasowy dealer - uzależniła Niemcy

- Gaz będzie jeszcze długo wykorzystywany w polskiej energetyce, produkcji nawozów i przez gospodarstwa domowe - stwierdziła podczas otwarcia gazociągu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Uniezależniliśmy skutecznie Polskę od węglowodorów ze wschodu. Byliśmy gotowi, wtedy kiedy dla całej Europy faktem stało się to co myśmy wiedzieli już wcześniej. Wojna energetyczna przygotowana przed tą wojną konwencjonalną miała Europę rzucić na kolana - dodała.

- Rosja (...) jak rasowy dealer uzależniła Niemcy, zachodnią Europę od swojego gazu. Odwyk był bolesny. Mniej bolesny był dla Polski, bo myśmy byli gotowi - stwierdziła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »