Zaległy abonament skarbówka ściągnie sama. Rekordzista zapłacił 39 tys. zł

Abonament RTV należy płacić, jeśli posiadamy telewizor lub radio, które jest zdolne odbierać sygnał publicznych nadawców. Zanim zaczniemy wnosić opłatę, należy sprzęt zarejestrować na Poczcie Polskiej, która kontroluje pobór daniny. Nie brak jednak osób, które sprzęt zarejestrowały, ale opłaty nie regulują i mają zadłużenie. Takimi zajmuje się skarbówka, która sama ściąga zaległy abonament.

  • Skarbówka może zająć wypłatę, oszczędności lub emeryturę, jeśli okaże się, że nie płacimy abonamentu RTV, a rejestrowaliśmy sprzęt.
  • Dzięki systemowi rejestracji stan opłacania abonamentu jest stale kontrolowany. Ci, którzy opłaty nie wnoszą, dostaną najpierw wezwanie do zapłaty.
  • Jeśli nie odpowiemy na przysłane z Poczty Polskiej wezwanie, sprawą zajmie się skarbówka. Ta będzie starała zająć się dług z naszych pieniędzy.

Reklama

Stan opłacania abonamentu RTV kontroluje Poczta Polska. Jeśli zarejestrowaliśmy telewizor lub radio, musimy pamiętać o opłatach do 25. dnia każdego miesiąca. W celu sprawdzania stanu opłacania abonamentu RTV w takim wypadku nie ma konieczności wizyty kontrolerów w domu. Zamiast tego Poczta Polska od razu może wysłać wezwanie do zapłaty, jeśli pojawiło się zadłużenie.

Abonament RTV płacisz albo dostajesz wezwanie do zapłaty. Uważaj na zadłużenie

Każdy zarejestrowany na Poczcie Polskiej odbiornik trafia do systemu, w którym monitorowane jest opłacanie abonamentu RTV z tytułu jego posiadania. Jeśli zalegamy z opłatami i pojawiło się z tego powodu zadłużenie, w pierwszej kolejności otrzymamy pismo z Poczty Polskiej - wezwanie do zapłaty.

Po dostarczeniu nam wezwania do zapłaty mamy 7 dni na opłacenie zadłużenia. Jeśli w tym terminie się nie wyrobimy, sprawę przejmuje skarbówka właściwa dla miejsca zamieszkania dłużnika. Urząd skarbowy może zaległy abonament RTV ściągnąć np. z rachunku bankowego, emerytury, renty, pensji, a także nadpłaty podatku dochodowego.

Polaków z zadłużeniem abonamentowym nie brakuje. Kilkaset tylko w jednym województwie

Wciąż nie brakuje osób, które spóźniają się z opłacaniem abonamentu RTV. Pod koniec 2023 roku "Gazeta Pomorska" ujawniła dane dotyczące województwa kujawsko-pomorskiego. Tylko w tej jednostce administracyjnej od stycznia 2023 do końca listopada 2023 skarbówka interweniowała w sprawie zadłużenia abonamentowego aż 880 razy.

W sumie, jak ujawniła Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, kwota zajęta przez skarbówkę wyniosła 770 tys. zł, a rekordzista musiał oddać z tytułu zadłużenia aż 39 tys. zł. Najniższa kwota wyniosła natomiast zaledwie kilkanaście złotych.

Skarbówka zaległy abonament RTV ściągnie z konta lub emerytury. Tak może pokryć zadłużenie

Jeśli dojdzie do sytuacji, że nie odpowiemy na wezwanie do zapłaty, egzekwowaniem zadłużenia zajmuje się skarbówka, która na pokrycie zaległości ma kilka sposobów. Jeśli padło na seniora, może dojść nawet do zajęcia części jego emerytury. Na cel opłaty zadłużenia urząd skarbowy może ściągnąć pieniądze z:

  • rachunku bankowego,
  • nadpłaty podatku,
  • emerytury,
  • pensji,
  • za pośrednictwem komornika.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament | skarbówka | Zadłużenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »