Zamek w Stobnicy oferuje nową atrakcję. "Coś zupełnie wyjątkowego"

Zarządcy kontrowersyjnej budowli nazywanej "zamkiem w Stobnicy" oferuje turystom nową atrakcję. To rejs galarem po jeziorze, z którego można podziwiać sam zamek i wysłuchać "kapitańskiej opowieści". To coś więcej niż oferowana do tej pory piesza wędrówka ścieżką edukacyjną wokół zamku.

"Stobnica przygotowała dla Was coś zupełnie wyjątkowego! Teraz możecie odkrywać nasz Zamek z zupełnie nowej perspektywy - prosto z wody" - napisali organizatorzy w mediach społecznościowych, zachęcając do odwiedzin i podziwiania kontrowersyjnej budowli.

"Dołączcie do rejsu galarem, który pomieści 11 osób, i podziwiajcie piękno Zamku oraz otaczającej go natury z niedostępnych do tej pory zakamarków jeziora" - zapraszają.

Potencjalni turyści już wymieniają opinie na temat nowej atrakcji, ale... zwracają uwagę, ze sam zamek wciąż jest niedostępny do zwiedzania.

Reklama

Przypomnijmy: budowany już blisko dekadę "zamek" (przypominający historyczną budowlę) na skraju Puszczy Noteckiej stał się jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji budowlanych ostatnich lat w Polsce. Zamek powstał na sztucznej wyspie na obszarze chronionym.

Zamek w Stobnicy już zarabia

Sam zamek jest niedostępny dla zwiedzających (trudno powiedzieć, co mieliby zwiedzać w budowli powstałej w ostatnich kilku latach, choć rzeczywiście przypominającej średniowieczny zamek). Pojawiały się głosy, że na zamku będzie można nocować i korzystać z wysokiej jakości usług hotelowych i gastronomicznych, na razie jednak zamek można jedynie oglądać z zewnątrz.

Organizowane są również imprezy pod hasłem "oblężenie Stobnicy", podczas których sprzedawane są gadżety i np. miecze oraz zbroje dla dzieci. Dostępna jest również płatna tzw. ścieżka edukacyjna wokół zamku.

Zamek w Stobnicy - historia sporu ma wiele lat

Przypomnijmy, w 2018 r. minister środowiska polecił GDOŚ wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy zamku w Stobnicy. Wiosną 2019 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu uchyliła swoją decyzję z maja 2015 r. określającą warunki prowadzenia robót dla inwestycji w Stobnicy i wniosła sprzeciw wobec jej realizacji (w 2015 r. RDOŚ uznała, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko).

GDOŚ w lipcu 2019 r. utrzymał w mocy decyzję RDOŚ w Poznaniu. Inwestor odwołał się w tej sprawie do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 2020 r. uchylił decyzję GDOŚ. Generalna Dyrekcja złożyła skargę kasacyjną od wyroku WSA do NSA.

W 2024 roku NSA odrzucił skargę kasacyjną GDOŚ od wyroku WSA z 11 marca 2020 r. ponieważ została ona złożona po wymaganym przepisami terminie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamek w stobnicy | turystyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »