Zasadzą 100 milionów drzew. ZEA chcą osiągnąć w 2050 r. neutralność klimatyczną
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) posadzą 100 milionów drzew. Decyzja jest częścią planu, którego celem ma być osiągnięcie w ciągu niespełna 30 lat neutralności klimatycznej - ZEA Net Zero by 2050. Na inwestycje, m.in. w odnawialne źródła energii, kraj przeznaczy łącznie 163 mld dolarów (600 mld dirham). Jeśli Emiraty osiągną cel, będą pierwszym krajem Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA), który podjął się realizacji i sprostał jednemu z największych wyzwań związanych z ochroną klimatu.
Podjęta przez Emiraty Arabskie inicjatywa ZEA Net Zero 2050 jest wypełnieniem porozumień paryskich, wieńczących 21. Konferencję ONZ na temat zmian klimatu. Wystosowano wtedy apel o opracowanie przez kraje długoterminowych strategii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG). Celem porozumień ma być zmniejszenie wzrostu temperatury na świecie do 1,5 C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej.
Zmiany realizowane w ZEA obejmują wiele sektorów, m.in. energetykę, przemysł, transport, gospodarkę odpadami, rolnictwo i środowisko. Nad całością czuwa Ministerstwo ds. Zmian Klimatu i Środowiska (MOCCAE). To ono podjęło decyzję, aby do 2030 roku posadzić 100 milionów wiecznie zielonych drzew namorzynowych (inaczej mangrowych) - roślin, które wchłaniają o 5 proc. więcej dwutlenku węgla niż lasy tropikalne.
– Dzięki ekspansji tych lasów, projekt zapobiegania emisji dwutlenku węgla w ZEA będzie skuteczną metodą rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatycznymi – zapowiedziała kierująca resortem Mariam bint Mohammed Almheiri.
W realizacji projektu pomóc ma rezygnacja z transportu wytwarzającego spaliny. Taką decyzję podjął Dubaj. Zgodnie z zatwierdzonym już planem działania, do 2050 r. po największym mieście ZEA będą jeździł wyłącznie bezemisyjny transport publiczny. Emiracki Urząd ds. Dróg i Transportu (RTA) przyspieszy wprowadzanie do swojej floty pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem - autobusów, transportu szkolnego, taksówek i limuzyn. Obliczono, że realizacja decyzji zapobiegnie emisji prawie 8 milionów ton dwutlenku węgla, co odpowiadać ma zasadzeniu 132 milionów drzew.
Kolejnym filarem ZEA Net Zero by 2050 jest energia odnawialna. Kraj realizuje związane z nią projekty od 15 lat. Inwestycje kosztowały już łącznie ponad 40 miliardów dolarów. Jedną z nich była budowa w Barakah pierwszej w ZEA elektrowni atomowej. Postanowiono, że w ciągu najbliższych 7 lat produkcja czystej energii, w tym słonecznej i jądrowej, osiągnie wielkość 14 GW. Dla porównania, w 2015 r. wynosiła ona około 100 MW a w 2020 r. - 2,4 GW
ZEA są pierwszym krajem w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, który podjął inicjatywę dotyczącą wypełnienia zobowiązań klimatycznych. - Jesteśmy zobowiązani do wykorzystania okazji do umocnienia naszego przywództwa w zakresie zmian klimatycznych w naszym regionie i wykorzystania tej okazji do rozwoju, wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy – powiedział szejk Mohammad ibn Raszid Al Maktum, wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz władca Dubaju.
Ewa Wysocka