Zasiłki są przywłaszczane przez przestępców

Handel ludźmi to nie tylko zmuszanie do prostytucji, przymusowa praca bez wynagrodzenia czy żebractwo. Pojawiają się nowe formy zniewolenia, na przykład wykorzystywanie ludzi jako "słupy" podstawiane do wyłudzania kredytów oraz zasiłków za granicą.

Organa ścigania interesują się też przypadkami nielegalnych adopcji, które mogą być formą handlu ludźmi, jednak to jest nadal rzadkością, podobnie jak handel ludźmi w celu pozyskania organów do przeszczepów. W Polsce tych ostatnich przestępstw nie odnotowano - mówi zastępca Prokuratora Generalnego Marzena Kowalska. Zaznacza, jednak że prokuratorzy w Polsce i krajach Unii coraz częściej mają do czynienia z wykorzystywaniem cudzej tożsamości. Grupy przestępcze wyszukują odpowiednie osoby i przewożą je na przykład do Wielkiej Brytanii, gdzie na postawie dokumentów otrzymują zasiłki - a te są przelewane na konta przestępców.

Reklama

W Polsce z kolei dochodzi do wyłudzania kredytów na podstawione osoby, na podstawie sfałszowanych dokumentów o zatrudnieniu i zabezpieczeniach. Komendant Główny Policji powiedział, że ofiarą wykorzystania tożsamości padło już wielu Polaków. " To jest skala przekraczająca setki osób, których zasiłki są przywłaszczane przez przestępców" - powiedział Marek Działoszyński.

Za wyłudzenia kredytów i zasiłków w pierwszej kolejności ścigani są ludzie, których tożsamość została użyta. Prokurator Krzysztof Karsznicki z Prokuratury Generalnej zaznacza, w przestępstwach handlu ludźmi czasem trudno na samym początku ustalić z jakim przestępstwem mamy do czynienia i czy sprawca łamania prawa nie jest w rzeczywistości ofiarą.

Także w Polsce kilka lat temu kobiety trudniące się przydrożną prostytucją były w ciągu 48 godzin deportowane do krajów pochodzenia, bez wnikania, czy znalazły się w Polsce dobrowolnie. Teraz cudzoziemcy, którzy są potencjalnymi ofiarami procederu zmuszania do prostytucji czy niewolniczej pracy w jakiejkolwiek formie mają ustawowy czas do namysłu. Przez dwa miesiące mogą zastanawiać się jak przedstawić swój wjazd do kraju, ich pobyt w tym czasie jest legalny.

Jak powiedział prokurator Krzysztof Karsznicki, w trakcie opracowywania jest nowy algorytm postępowania dla policji i straży granicznej, pozwalający na wykrycie potencjalnych ofiar handlu ludźmi. Jest on wzorowany na rozwiązaniach innych krajów docelowych, do których trafiają pokrzywdzeni procederem.

W specjalnym kwestionariuszu znajdzie się szereg pytań. Odpowiedzi mogą przybliżyć rzeczywisty cel pobytu cudzoziemca, który będzie miał szansę powiedzieć, że został zmuszony do przyjazdu i niewolniczej pracy. Prokurator Karsznicki podał przykład Wietnamczyka, który został sprowadzony do Polski przez swoich dwóch rodaków. Ponieważ nie miał czym zapłacić pełnej kwoty za zorganizowanie przyjazdu - zmuszano go odpracowywania nieistniejących długów i wielokrotnie odsprzedawano. Początkowo mogło to wyglądać na nielegalny pobyt imigracyjny - w rzeczywistości było handlem ludźmi.

Kobietom pokrzywdzonym w procederze współczesnego niewolnictwa pomaga Fundacja La Strada. Irena Dawid -Olczyk podkreśla, że chodzi o danie im szansy powrotu do normalności. To po doświadczeniach ofiar jest bardzo trudne, wymaga wielkiej siły i determinacji od osoby, która chce rozpocząć nowe życie. Na początku konieczne jest przerwanie procederu i zapewnienie bezpieczeństwa osobie zmuszanej do prostytucji. Potem trzeba wyeliminować pierwotne czynniki, które doprowadziły ją do bycia ofiarą: chodzi o opuszczenie, zaniedbanie przez bliskich, bezrobocie i ubóstwo zmuszające do poszukiwania jak najszybszego zarobku i przyjmowanie propozycji pracy, które okazują się pułapką. Osoba, która doświadczyła takich przeżyć potrzebuje wzmocnienia, pomocy w odnalezieniu równowagi, i sama musi wykazać determinację. "To jest możliwe, ale dla silnych jednostek" powiedziała Irena Dawid Olczyk.

Osoby poszkodowane mogą szukać pomocy w Krajowym Centrum, Interwencyjno - Konsultacyjnym dla Ofiar Handlu Ludźmi. Informacje o działaniu Centrum można znaleźć na stronie internetowej Fundacji la Strada i MSW.

O zjawisku handlu ludźmi rozmawiali dziś eksperci i praktycy, na konferencji zorganizowanej przez Prokuratora Generalnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek | ludzi | przestepczość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »