Zaskakujące rozstanie Adidasa po latach związku z lekkoatletyczną centralą

Adidas, największy i najstarszy sponsor IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych - międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne) zdecydował o rozwiązaniu kontraktu sponsorskiego z centralą tego sportu na cztery lata przed końcem 11-letniej umowy. Powodem są liczne afery dopingowe i kryminalna związane z lekkoatletyką.

Adidas jest również bardzo niezadowolony z afer korupcyjnych, które dręczą piłkarską centralę (FIFA) od wielu lat.

Kontrakt z IAAF miał wygasnąć w 2019 r. Był wart ponad 8 mln dolarów rocznie. Strata centrali lekkoatletycznej to prócz utraty wizerunku w roku olimpijskim także ok. 33 mln dolarów w gotówce i usługach. Adidas już w listopadzie ub. roku poinformował o możliwości rozwiązania umowy. Adidas oparł się na raporcie niezależnej komisji wskazanej przez World Anti-Doping Agency (Wada). Inni sponsorzy federacji to Canon, Toyota, Seiko, TDK, TBS oraz Mondo. Być może rozwiązanie umowy skończy się sądowym sporem IAAF z Adidasem. Od sierpnia prezesem IAAF jest były wybitny biegacz lord Sebastian Coe, który zdobył złote medale na olimpiadach w 1980 i 1984 r. w biegach na 1500 m.

Reklama

Teraz musi zmierzyć się także z kryminalnym postępowaniem we Francji - tamtejsi śledczy podejrzewają korupcyjne ustawianie lokalizacji mistrzostw świata od 2007 r., z londyńską imprezą w 2017 r. włącznie.

Krzysztof Mrówka

- - - - -

Tydzień temu Interia napisała: Duńczyk Kasper Rorsted z Henkela przeszedł do Adidasa

Akcje Adidasa podrożały dzisiaj o 5,4 procent po informacji, że Duńczyk Kasper Rorsted 1 października br. zostanie prezesem spółki. Teraz pracuje on w wielkiej niemieckiej firmie chemicznej Henkel. W Adidasie nazywają go "perfekcyjnym kandydatem". Walory Henkela potaniały o 3,4 proc.

Rorsted teraz musi się martwić jak dobrze uplasować na rynku flagowe produkty Henkela - proszek do prania Persil i szampon Schwarzkopf. Od jesieni na fotelu zwolnionym wtedy przez Herberta Hainera kombinować będzie jak walczyć z wielką konkurencją - amerykańskim branżowym potentatem Nike. Hainerowi przez 15 lat prezesury udało się podwoić przychody, ale konkurencja nadal ucieka.

Adidas oczekuje, że zarobek spółki w 2015 r. powiększy się rok do roku o 10 proc. Rorsted ma najlepsze referencje z możliwych - wcześniej pracował w Oracle, Compaq, Hewlett Packard. Przez ostatnich osiem lat prowadził Henkela.

Krzysztof Mrówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozstanie | Adidas | Po latach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »