Zawieszenie progu ostrożnościowego i reguły wydatkowej

- Rząd przyjął we wtorek korektę ustawy o finansach publicznych - poinformował premier Tusk. Dodał, że dzięki tym rozwiązaniom będzie możliwa ochrona obywateli, ponieważ niezbędne cięcia będą minimalne.

-  Rząd przyjął we wtorek korektę ustawy o finansach publicznych - poinformował premier Tusk. Dodał, że dzięki tym rozwiązaniom będzie możliwa ochrona obywateli, ponieważ niezbędne cięcia będą minimalne.

Tusk poinformował, że zgodnie z nowelą w 2013 i 2014 roku zawieszone byłoby działanie 50-proc. progu ostrożnościowego i reguły wydatkowej, według której wydatki mogą rosnąć nie więcej niż inflacja plus jeden proc.

- Równocześnie kończymy pracę nad dużą ustawą o nowej regule wydatkowej, która - takie mamy przekonanie - powinna wejść w życie jeszcze w tym roku - powiedział premier we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Wyjaśnił, że reguła ta modyfikuje zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej - ale przede wszystkim zgodnie z interesem Polski - pewne przepisy dotyczące reguły wydatkowej, w tym progów ostrożnościowych. - Będzie ona czynić nasz system bardziej elastycznym, co nie znaczy pozbawionym rygorów - zaznaczył.

Reklama

Szef rządu podkreślił, że zmiany umożliwią przeciwdziałanie dekoniunkturze.

- - - - - -

Rostowski: Próg 50 proc. relacji długu do PKB - zawieszony

- Próg ostrożnościowy 50 proc. relacji długu publicznego do PKB zostanie zawieszony, ale pozostanie w ustawie o finansach publicznych - zapowiedział we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

- Próg 50 proc. relacji długu do PKB, który znajduje się w ustawie o finansach publicznych zawieszamy na nowelizację i na budżet w 2014 r., ale ten próg pozostaje w ustawie, jest bardzo ważnym elementem w tej nowej stabilizującej regule wydatkowej - powiedział szef resortu finansów.

Wicepremier zaznaczył, że wymagania ostrożnościowe określone w prawie unijnym są bardziej elastyczne niż polskie prawo, więc zastosowanie tych wymagań pozwoli na stosowanie w tym i przyszłym roku "polityki antycyklicznej zamiast procyklicznej". - Będziemy w większym stopniu ograniczali wydatki (...), kiedy koniunktura będzie dobra w przyszłych latach. Dzięki temu będziemy mogli nieco mniej ograniczać te wydatki i zwiększyć deficyt - co będzie mieć skutek stymulacyjny - teraz, kiedy mamy spowolnienie - wskazywał Rostowski.

- - - - - -

Rząd za zawieszeniem progu 50-proc. długu publicznego do PKB

Rząd opowiedział się we wtorek za zawieszeniem progu 50-proc. długu publicznego do PKB - wynika z wtorkowego komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu. Zmianę taką przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

"Projektowana zmiana +zawiesza+ w 2013 r. ograniczenia dotyczące zachowania relacji deficytu budżetu państwa do jego dochodów w ramach przekroczenia tzw. pierwszego progu ostrożnościowego (tj. gdy relacja państwowego długu publicznego do PKB jest większa niż 50 proc. i nie przekracza 55 proc.) oraz tzw. tymczasowej reguły wydatkowej" - napisano w komunikacie CIR.

Zdaniem CIR, zmiana to istotny element umożliwiający podjęcie działań o charakterze antycyklicznym, poprzedzającym wdrożenie tzw. stabilizującej reguły wydatkowej.

"Zawieszenie ww. przepisów uzasadnione jest tym, że ich utrzymanie spowodowałoby - w warunkach spowolnienia gospodarczego w Polsce wynikającego z kryzysu w strefie euro - procykliczne spotęgowanie tego spowolnienia zamiast antycyklicznego przeciwdziałania temu zjawisku" - wyjaśniono w komunikacie.

Zgodnie z informacją CIR ograniczenie wydatków jest konieczne - w warunkach ubytku dochodów - ze względu na pogarszającą się koniunkturę gospodarczą oraz ze względu na wiążący charakter limitu deficytu budżetowego. Wskazano, że określona w art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych procedura przy przekroczeniu tzw. pierwszego progu ostrożnościowego (50 proc. długu do PKB) w warunkach spowolnienia wymusza zacieśnienie polityki fiskalnej. Zaznaczono, że w obecnych warunkach miałoby to wyraźny wymiar procykliczny.

"Ograniczenie obowiązujących w Polsce reguł fiskalnych zalecił m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy" - podkreślono. "Obowiązujące w Polsce mechanizmy, szczególnie tzw. tymczasowa reguła wydatkowa i procykliczne ograniczanie wydatków, w tym prorozwojowych, utrudniałoby lub uniemożliwiało skuteczne przeciwdziałanie dalszemu pogłębianiu się spowolnienia gospodarczego" - dodano.

W komunikacie poinformowano, że w tych warunkach niemożność zwiększenia deficytu na skutek działania procedury po przekroczeniu 50 lub 55 proc. PKB przez państwowy dług publiczny nie służyłaby ani wyjściu z procedury nadmiernego deficytu, ani stabilizacji polskich finansów publicznych.

"Zgodnie więc z rekomendacjami Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i z dyrektywą Rady 2011/85/UE w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich, za konieczne uznaje się pilne wprowadzenie trwałej, antycyklicznej, stabilizującej reguły wydatkowej. Z tego względu propozycje rozwiązań +zawieszających+ obecne regulacje są w pełni uzasadnione, bezpieczne i pozwalają osiągnąć powyższe cele" - zaznaczono.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »