Zawsze na dużym plusie
Produkty strukturyzowane weszły przebojem na polski rynek inwestycyjny. W okresie giełdowej niepewności są one ciekawą alternatywą pozwalającą uzyskać wysoką stopę zwrotu przy jednoczesnej ochronie kapitału - pisze specjalista z ARW IMAGE.
Te z nich, które mają formę polisy, niosą z sobą dodatkową korzyść w postaci braku podatku od zysków kapitałowych. Mimo to, niewiele osób wie, na czym dokładnie polega konstrukcja takich produktów i jak je zakupić.
Produkty strukturyzowane dedykowane są osobom, którym zależy na większym bezpieczeństwie inwestycji, ale które jednocześnie nie chcą rezygnować z możliwości osiągnięcia wyższych zysków. Oferowane w formie obligacji, polis czy lokat pozwalają ograniczyć ryzyko związane z inwestycjami bezpośrednio w instrumenty bazowe oraz uzyskać stopę zwrotu powyżej poziomu tradycyjnych depozytów.
Na czym zarabiamy?
Produkty strukturyzowane oferują inwestorom - po upływie założonego czasu - pełną lub częściową gwarancję zachowania pierwotnie zainwestowanego kapitału przy stopie zwrotu zależnej od określonej strategii, opartej na jednym lub większej ilości tzw. instrumentów bazowych. Tymi natomiast mogą być np. indeksy światowych rynków akcji, surowce, wybrane akcje polskie lub światowe, jak również koszyki łączące akcje, surowce czy waluty. W skład "struktur" mogą także wchodzić fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze hedgingowe czy pasywne strategie inwestycyjne. Produkty strukturyzowane mogą więc być z jednej strony bezpiecznymi instrumentami w portfelu inwestora, z drugiej - ze względu na nierzadko globalne instrumenty bazowe - oferują możliwość korzystania z zysków generowanych przez rynki światowe.
Belka nie zabierze
Dodatkowym atutem produktów strukturyzowanych, oferowanych w formie polis, jest ochrona ubezpieczeniowa. Taka konstrukcja, oprócz ubezpieczenia na życie, pozwala na zwolnienie z podatków od zysku kapitałowego, czyli tzw. podatku Belki. Specjaliści podkreślają, że moda na produkty strukturyzowane nie minie wraz z zażegnaniem kryzysu na giełdach. Oczywiście zmienność rynku miała duży wpływ na rosnącą popularność tego typu rozwiązań. Warto jednak zaznaczyć, że w Europie zaczęły się one rozwijać dynamicznie już kilka lat temu, w czasie, gdy na parkietach odnotowywano świetne wyniki. W Polsce natomiast duża część inwestorów była zaabsorbowana długotrwałą hossą i dopiero w ostatnim czasie produkty strukturyzowane trafiły do większej ilości portfeli.