Zdrojewski: decyzja w sprawie abonamentu w pierwszym półroczu 2008 r.
W pierwszej połowie przyszłego roku rząd podejmie decyzję o ewentualnej likwidacji abonamentu radiowo- telewizyjnego - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
- Ta danina publiczna jest anachroniczna, jest wadliwa, kiepsko ściągalna i źle funkcjonuje. To nie podlega dyskusji - tłumaczył minister.
Zdrojewski zastrzegł, że abonament nie zostanie zlikwidowany, zanim nie zostanie dopracowany alternatywny sposób dofinansowywania mediów publicznych przez państwo.
- Nikt nie podejmie decyzji o likwidacji abonamentu, w momencie kiedy nie ma alternatywy, czyli nie ma innej lepszej daniny, albo nie ma innego sposobu finansowania misyjności w polskim radiu i polskiej telewizji. W związku z tym jasne jest, że decyzje będą podejmowane równolegle. Nie może być likwidacji abonamentu, jeżeli nie ma wskazania źródła pokrycia luki, która pojawi się w środkach telewizji publicznej i radia publicznego - podkreślił minister kultury.
Jak przypomniał, wcześniej pojawiały się różne pomysły czym zastąpić abonament radiowo-telewizyjny.
- Te pierwsze /.../ były związane z takim parapodatkiem za zużycie energii. Potem pojawiły się pomysły związane z dotacją wprost z budżetu na misyjność. Dotacja ta mogłaby być formą finansowania pewnych programów także w innych telewizjach, nie tylko w publicznej - powiedział Zdrojewski.
Zaznaczył, że wszystkie pomysły na zastąpienie abonamentu są niedopracowane i potrzeba czasu, zanim zostanie wybrany najlepszy.
Przypomniał też deklarację, złożoną przez premiera Donalda Tuska w expose, że media publiczne nie będą prywatyzowane.