Zdrożeją opakowania kartonowe; zapłacimy więcej za leki i artykuły spożywcze

Nawet o kilkadziesiąt procent mogą niebawem wzrosnąć ceny opakowań kartonowych. To efekt drożejących surowców, kosztów materiałów eksploatacyjnych i energii. Producenci obawiają się też ewentualnego wstrzymania dostaw prądu czy gazu.

- Spodziewamy się opóźnień w realizacji dostaw surowców niezbędnych do produkcji opakowań - zapowiadają przedstawiciele zarządu firmy Akomex, producenta opakowań m.in. dla branży farmaceutycznej, spożywczej, dla producentów elektroniki, akcesoriów domowych i artykułów higieny osobistej. Sygnalizują, że może nawet dojść do zatrzymania produkcji u niektórych dostawców surowców, czyli kartonu.

Branża obawia się przerw w dostępie do prądu i gazu dla firm produkujących surowce. Jeśli do tego dołożyć bardzo wysokie ceny energii, perspektywy na przyszłość przedstawiają się nieciekawie.

Reklama

Rosną obawy o ciągłość dostaw

Spółka sygnalizuje, że już teraz papiernie z Polski i Europy przygotowują się na różne możliwe scenariusze, wprowadzając m.in. "dodatek energetyczny" w wysokości od 170 do nawet 500 euro za tonę surowca potrzebnego do produkcji opakowań kartonowych.

- Warunki w naszej branży zmieniają się z tygodnia na tydzień. Producenci papieru z Polski, ale również ci zagraniczni nieustanie wprowadzają kolejne podwyżki na swoje produkty, które wykorzystujemy do produkcji opakowań kartonowych. W głównej mierze to efekt wzrostu cen energii i gazu, które obserwujemy w całej Europie - tłumaczy Grzegorz Łajca, prezes Akomeksu.

Niektórzy kontrahenci firmy mówią wprost o czasowym wstrzymaniu produkcji. To wpłynęłoby z pewnością na zaburzenia w łańcuchu dostaw, opóźniając dostawy surowców do produkcji opakowań.

Spółka informuje, że praktycznie od początku roku intensywnie zwiększała zapasy w magazynach, ale dalej nie jest w stanie się w ten sposób zabezpieczać, bo magazyny są już pełne. - Papiernie skracają nam czas magazynowania surowca, podnoszą opłaty za magazynowanie. Od dawna płacimy za karton cenę z dnia dostawy, a nie cenę użytą przy kalkulacji oferty dla klienta - mówi prezes.

Drożeje wszystko, od prądu po transport i farby

Ale nie tylko dostawcy spółki mają problemy. Wyzwań nie brakuje też w samej firmie. Zmaga się ona z istotnym wzrostem kosztów produkcji. Rosną ceny transportu, farb, palet, a najbardziej oczywiście energii.

- W przyszłym roku za dostawy prądu do naszych zakładów produkcyjnych będziemy płacić więcej o nawet 250 proc. Tak drastyczne podwyżki niestety muszą wpłynąć również na końcowe ceny naszych produktów. Szacuję, że jeśli sytuacja w najbliższych miesiącach się nie ustabilizuje ceny opakowań kartonowych mogą kolejny raz wzrosnąć o kilkanaście a nawet o kilkadziesiąt procent - zaznacza Grzegorz Łajca.

Wzrosty cen opakowań siłą rzeczy przełożą się na ceny zakupu leków czy artykułów spożywczych, do pakowania których używa się opakowań kartonowych.

To kolejny rok podwyżek

Sektor opakowań kartonowych już w ubiegłym roku doświadczył silnych wzrostów cen surowca - kartonu. Zwiększyły się one o ponad 50 proc., a w przypadku niektórych rodzajów kartonu nawet o 100 proc. 

Palety używane w transporcie zdrożały o 170 proc., folia do pakowania o 60 proc., lakiery i farby używane w procesie produkcji opakowań kartonowych o 20 proc., a same pudła tekturowe używane w transporcie o 40 proc.

Grupa Akomex zarządza trzema fabrykami. Jej zakłady zlokalizowane są w Polsce i Danii. Zatrudnia ponad 600 osób. Około połowa produkcji firmy jest eksportowana, głównie do Europy Zachodniej. Firma dostarcza opakowania, ale również ulotki, etykiety, tacki i arkusze laminowane. Rocznie, zakłady produkcyjne firmy opuszcza około 1,3 miliarda opakowań. W 2021 r. grupa osiągnęła przychody na poziomie ok. 280 mln zł.

morb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opakowania | artykuły spożywcze | wysokie ceny energii | przemysł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »