​Zełenski o odbudowie Ukrainy: Kto szybciej przyjdzie, ten więcej zarobi

- Chcemy, aby Polska była ważnym partnerem przy odbudowie Ukrainy - mówili podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Konferencja towarzyszyła pierwszej oficjalnej wizycie głowy ukraińskiego państwa w Polsce od wybuchu wojny.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Polskę w ramach oficjalnej wizyty prezydenckiej po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku. Wizycie towarzyszy Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze poświęcone współpracy gospodarczej firm z obu krajów. Ukraina ma przedstawić na nim swoją wizję odbudowy kraju po wojnie. 

Polskie i ukraińskie plany w tej kwestii były także jednym z tematów wspólnej konferencji prasowej Zełenskiego i Dudy w Pałacu Prezydenckim. Podczas konferencji prezydent Duda zaznaczył, że Polska i Ukraina ściśle współpracują militarnie, ale także gospodarczo. 

Reklama

- Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy uda nam się budować wspólną przyszłość. Mówimy o przyszłości także w znaczeniu naszych relacji gospodarczych. Dzisiaj Polska jest największym partnerem gospodarczym Ukrainy, jeśli chodzi o wzajemną wymianę handlową. Mamy nadzieję, że tak będzie w przyszłości - powiedział prezydent Duda. 

Jak mówił z kolei prezydent Zełenski, także dla Ukrainy jest szczególnie istotne, aby podtrzymywać relacje gospodarcze z Polską. 

- Dla nas to bardzo ważne, żeby Polska była jednym z najważniejszych partnerów w odbudowie Ukrainy - wskazał w swoim przemówieniu. 

Jak podał prezydent Ukrainy, polski biznes już działa na terenie Ukrainy, także w ramach Fast-Recovery Plan, czyli planu odbudowywania Ukrainy jeszcze w trakcie działań wojennych. - To właśnie dzięki współpracy z Polską będą odbudowywane m. in. szpital oraz uniwersytet w leżącym na zachodzie kraju Charkowie - podkreślił prezydent Ukrainy. 

Zełenski: Kto szybciej przyjdzie, ten więcej zarobi

Prezydenci byli pytani także o szczegóły dotyczące mającego odbyć się forum gospodarczego oraz roli Polski w przyszłej odbudowie. 

- Jesteśmy bardzo zainteresowani, by w odbudowie Ukrainy właśnie Polska podjęła się wielu projektów. Wiemy, że polska ma wiele biznesów, które posiadają odpowiednie zasoby, kadry i kapitał. Mają doświadczenie w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych i inwestycji w energetykę odnawialną - mówił Zełenski. 

- Jestem pewien, że Polska jest z jednym krajów, który wierzy w nasze zwycięstwo. A kto szybciej przyjdzie, ten więcej zarobi - dodał.

Analitycy Allianz Trade szacują, że koszt odbudowy wyniesie ok. 100-150 mld euro w inwestycjach prywatnych oraz ok. 350 mld euro pomocy zagranicznej. Priorytetem mają być inwestycje w infrastrukturę, służbę zdrowia, mieszkania i szkoły, a także w odporność cyfrową i energetyczną

Prezydent Duda podkreślił z kolei, że polskie firmy są zaineresowane obecnością gospodarczą w Ukrainie.

- Dzisiejsze Forum Biznesu jest takie jak zawsze, przy tego typu wizytach przedstawicieli innych państw, a dzisiaj jest nawet większe niż zwykle. Przed wojną obecnych było na Ukrainie ok. 1000 firm polskich, mam nadzieję, że po wojnie będzie ich więcej - mówił.

Nowy traktat polsko-ukraiński

Jak powiedział prezydent Polski, nasz kraj mocno wspiera dążenia Ukrainy związane z akcesją do UE i liczy na ściślejszą współpracę, gdy ten proces się zakończy. 

- Liczę na to, że zakończenie rosyjskiej napaści będzie oznaczało tylko i wyłączeni otwarcie bram dla dalszego rozwoju gospodarczego. Chcemy, by Polacy i Ukraińcy nie odczuwali istnienia granic pomiędzy naszymi krajami - powiedział prezydent Duda. 

Obecnie Polskę i Ukrainę wiąże dwustronna umowa międzynarodowa - traktat polsko-ukraiński, regulujący zasady współpracy między krajami. Jak wiadomo, jest ona obecnie przedmiotem prac obu stron. 

- Pracujemy nad nowym traktatem polsko-ukraińskim. Nie chcemy, by powtarzał on obecne ustalenia - zaznaczył prezydent Duda pytany o kwestię tego traktatu. - Jesteśmy na etapie prac, zaawansowanych, ale wciąż prac. Wierzymy, że niedługo będziemy mogli go zamknąć i budować nowy rozdział polityczny współpracy między naszymi narodami - dodał. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | odbudowa Ukrainy | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »