Reklama

Zerowy VAT na nawozy zostanie utrzymany po 16 lipca br.

Resort finansów opublikował w tym tygodniu projekt nowelizacji rozporządzenia, którego celem jest utrzymanie stawki 0 proc. VAT dla niektórych produktów nawozowych.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Zerowy VAR na nawozy zostaje

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w poniedziałek projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Jego celem jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej w niezmienionym zakresie, jeśli chodzi o produkty nawozowe.

Reklama

Jak wyjaśniło MF w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, od 16 lipca br. wejdzie w życie rozporządzenie unijne, które ustanawia definicje, wymagania oraz reguluje obrót na rynku unijnym towarami wykorzystywanymi w produkcji rolnej (produkty nawozowe), w tym m.in. polepszaczami gleby, biostymulatorami niemikrobiologicznymi oraz podłożami do upraw. Wskazane towary stanowią odpowiednik będących przedmiotem obrotu krajowego: środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, uregulowanych dotychczas w ustawie o nawozach i nawożeniu.

"W związku z wejściem w życie rozporządzenia (...) tego rodzaju towary +unijne+ nie będą objęte od 16 lipca 2022 r. regulacjami przepisów krajowych (tj. ustawy o nawozach i nawożeniu), wskazane kategorie produktów +unijnych+ (tj. polepszacze gleby, biostymulatory niemikrobiologiczne oraz podłoża do upraw, z wyłączeniem podłoży mineralnych) nie będą mogły korzystać z obniżonej stawki podatku VAT na podstawie przepisów o VAT, które w tym zakresie wprost odwołują się obecnie do przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu" - stwierdzono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Jak dodano, ze wskazanego powodu konieczne jest dostosowanie prawa krajowego w zakresie preferencji w VAT dla wskazanej kategorii produktów nawozowych przewidzianej w tarczy antyinflacyjnej 2.0 i objęcie stawką VAT 0 proc. również produktów nawozowych definiowanych poprzez przepisy unijne.

Niniejszy projekt przewiduje zatem stosowanie stawki 0 proc. dla: polepszaczy gleby, biostymulatorów niemikrobiologicznych oraz podłoży do upraw, z wyłączeniem podłoży mineralnych oraz podłoży do upraw grzybów.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie od 16 lipca br.

Premier Morawiecki o nawozach

Premier Morawiecki przypomniał, że aby ograniczyć skutki wzrostu cen dla społeczeństwa, na zdecydowaną większość produktów żywnościowych VAT został obniżony do zera, ponadto obniżony został VAT na gaz, VAT i akcyza na energię elektryczną i VAT na energię cieplną.

"Obniżyliśmy również VAT na nawozy, po to żeby chleb był tańszy, bo wysokie ceny nawozów przekładają się na wysokie koszty produkcji zbożowej" - powiedział premier.  "Mało tego, na te same nawozy zdecydowaliśmy się również przekazać dopłatę 500 zł do hektara użytków rolnych i 250 zł do hektara pastwisk i łąk, po to żeby obniżyć za parę miesięcy koszty zbiorów, koszty zbóż" - stwierdził Morawiecki.

Premier poinformował, że koszt tych działań to około 30 mld zł.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »