Zielone światło dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Wydano ważną decyzję

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o wydaniu tzw. decyzji zasadniczej dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), która przybliża budowę pierwszej polskiej siłowni jądrowej. PEJ jako preferowaną lokalizację wskazały miejscowości Lubiatowo i Kopalino w gminie Choczewo (woj. pomorskie). Zgodnie z przyjętym harmonogramem, budowa rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW.

"W środę wydaliśmy decyzję zasadniczą dla Polskich Elektrowni Jądrowych, która przybliża do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju" - ogłosiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister Moskwa dodała, że dokument ten to formalne potwierdzenie, że planowana inwestycja jest zgodna z interesem publicznym i konsekwentnie prowadzoną przez rząd polityką energetyczną.

Decyzja zasadnicza potwierdza zgodność budowy elektrowni jądrowej z polityką energetyczną państwa

Rolą decyzji zasadniczej jest potwierdzenie, że inwestycja jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Decyzja ta jest także wymagana przy ubieganiu się o wszystkie kolejne decyzje i pozwolenia niezbędne w procesie inwestycyjnym dla elektrowni jądrowych.

Reklama

"Dziś wydaliśmy decyzję zasadniczą dla PEJ, która przybliża do budowy pierwszej w naszym kraju elektrowni jądrowej" - napisała na Twitterze Anna Moskwa. 

Jak zaznaczyła minister, "energetyka jądrowa zapewni stabilność zasilania i dywersyfikacje źródeł energii, a tym samym - suwerenność energetyczną naszego kraju".

Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu

W grudniu 2021 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną. 

Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GW.

Przygotowania pod budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej pochłoną miliardy złotych

Pod koniec czerwca Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w woj. pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Na realizację programu w latach 2023-2029 przewidziano ponad 4,7 mld zł.

Program przewiduje budowę drogi krajowej, budowę lub przebudowę infrastruktury kolejowej oraz budowę infrastruktury hydrotechnicznej zapewniającej dostęp m.in. do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa.

PEJ: Ministerstwo Klimatu i Środowiska dało zielone światło dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej

- Inwestycja realizowana przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe na Pomorzu jest pierwszym w Polsce projektem jądrowym, który otrzymał tzw. decyzję zasadniczą - wskazała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

"12 lipca Ministerstwo Klimatu i Środowiska dało zielone światło dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. Tym samym inwestycja realizowana przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe jest pierwszym w Polsce projektem jądrowym, który otrzymał tzw. decyzję zasadniczą" - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Dodała, że "uzyskanie przez PEJ decyzji zasadniczej to kolejny kamień milowy dotyczący budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu, który został osiągnięty w ostatnich miesiącach".

Zaznaczono, że dokument ten umożliwia inwestorowi ubieganie się o kolejne zezwolenia administracyjne, takie jak m.in. decyzja o ustaleniu lokalizacji, a następnie zezwolenie na budowę.

- Dzisiejsza decyzja przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając w latach 30. odpowiedni wolumen mocy pracującej w podstawie systemu elektroenergetycznego - mówiła, cytowana w komunikacie, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Wniosek, na podstawie, którego została wydana decyzja zasadnicza, został złożony przez Polskie Elektrownie Jądrowe 13 kwietnia 2023 r. Zawierał on m.in. opis charakterystyki inwestycji, w tym technologii AP1000 Westinghouse, w której elektrownia zostanie wybudowana - podała spółka.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: elektrownia atomowa | elektrownia atomowa w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »