Zielone światło dla samorządów

Rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu podsektora samorządowego, co da oszczędność w całym sektorze finansów publicznych w 2012 roku rzędu 0,4 pkt. proc. PKB - poinformował premier Donald Tusk na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu podsektora samorządowego, co da oszczędność w całym sektorze finansów publicznych w 2012 roku rzędu 0,4 pkt. proc. PKB - poinformował premier Donald Tusk na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Chciałem podziękować, że wstępne propozycje zostały przyjęte przez samorząd. Dały efekt, jakiego z ministrem finansów oczekiwaliśmy. To, co najważniejsze, że przyjęliśmy te cele, które są gwarancją naszego bezpieczeństwa, mówię o wskaźniku 0,4 pkt. proc. PKB. O tyle powinniśmy ograniczyć deficyt. Samorządy przyjęły naszą propozycję, aby pracować nad własnym modelem. Ten wskaźnik będzie dotyczył całego sektora (samorządowego-PAP)" - powiedział w środę Tusk.

"Chodzi o to, aby powstał mechanizm, który nie będzie pozwalał na zmiany deficytu tak, aby one się nie wydostały spod kontroli" - dodał.

Reklama

Premier podkreślił także, że mechanizm zostanie wypracowany wspólnie ze stroną samorządową.

"Mechanizm musi być elastyczny, ale musi być też oszczędnościowy. Musi być rygorem. Ale bez waszego poparcia (samorządów - PAP) nie uda mi się go przeprowadzić przez parlament" - powiedział Tusk.

Minister finansów Jacek Rostowski dodał, że ograniczenie deficytu o 0,4 pkt proc. PKB przyczyni się do utrzymania wiarygodności Polski na świecie.

"Jesteśmy dogadani co do najważniejszych zasad, tzn., że deficyt całego sektora samorządowego w 2012 r. musi być o 0,4 pkt. proc. niższy (...). Bardzo się cieszę, że (został uzgodniony - PAP) ten zasadniczy cel, który jest tak ważny dla utrzymania wiarygodności Polski w tym świecie i w tej Europie, w której ta wiarygodność robi się coraz bardziej cenna. Widzimy narastające problemy wynikające z braku wiarygodności Grecji. Będziemy musieli opracować razem z samorządami mechanizmy, które zapewnią, że ten cel zostanie osiągnięty" - powiedział w środę dziennikarzom Rostowski.

Według nieoficjalnych informacji PAP szczegóły odnośnie samej konstrukcji tzw. reguły wydatkowej dla samorządów zostaną wypracowane w zespołach roboczych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

"Reguła nie będzie ograniczała wydatków inwestycyjnych jst współfinansowanych ze środków unijnych. Reguła będzie skonstruowana jako limit, który określi maksymalny deficyt jest w relacji do dochodów" - podkreśla rozmówca PAP, który chce zachować anonimowość.

W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji, Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 roku, tzw. reguła wydatkowa jest jednym z działań, które mają pomóc osiągnąć rządowi ten cel.

Resort finansów od początku chciał, aby efekt wprowadzenia reguły ograniczającej deficyt w samorządach obniżył deficyt o 0,4 pkt. proc. PKB w 2012 roku.

Samorządy znów mocno się zadłużą w tym roku. Długi wzrosną o 14,1 mld zł, do 69,1 mld zł. To kolejny argument dla resortu finansów, by ściślej kontrolować samorządy.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PAP | zielony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »