Zjednoczone Emiraty Arabskie i Ukraina zacieśniają współpracę. Będzie umowa handlowa
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Ukraina zakończyły negocjacje w sprawie dwustronnej umowy handlowej (CEPA). Jej celem ma być pobudzenie handlu między krajami - informuje Agencja Reuters powołując się na wspólne oświadczenie obu stron. Dzięki porozumieniu zostaną zniesione lub obniżone cła na wybrane towary i produkty oraz usunięte bariery handlowe. Zdaniem ekspertów, pakt ożywi ukraińską gospodarkę o 0,1 proc.
Przed wojną, w 2021 r., handel między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Ukrainą, bez wliczania ropy, wyniósł około 905 mln dolarów. Było to o jedną trzecią (28 proc.) więcej w porównaniu do 2020 r. Zaś inwestycje ZEA na Ukrainie wyniosły wtedy 243 mln dolarów. W 2023 r. wartość wymiany handlowej między oboma krajami spadła do 386 mln dolarów.
We wspólnym oświadczeniu stwierdzono, że umowa o partnerstwie gospodarczym (CEPA) zniesie lub obniży cła na wiele towarów i produktów, usunie bariery handlowe i ułatwi eksporterom z obu krajów dostęp do rynku. CEPA będzie także „wspierać ożywienie gospodarcze Ukrainy oraz odbudowę kluczowych gałęzi przemysłu i infrastruktury”. Ma też wzmocnić łańcuchy dostaw do Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Chodzi przede wszystkim o eksport zboża, maszyn i metali.
ZEA importują 90 procent zbóż. Ukraina była drugim, najważniejszym dostawcą pszenicy. Rok przed wybuchem wojny, w lutym 2021 r., podczas oficjalnej wizyty w Emiratach Arabskich, prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał zobowiązania handlowe i inwestycyjne o wartości ponad 3 miliardów dolarów. - Ukraina będzie bramą do wielu narodów Europy i jest krokiem w kierunku penetracji rynku europejskiego - powiedział wtedy Thani Al Zeyoudi, minister handlu zagranicznego ZEA.
Zrealizowanie zobowiązań zostało przerwane przez agresję Rosji i dopiero teraz ponownie przypieczętowane. Rozmowy handlowe ZEA z Ukrainą trwały od końca 2023 r. Stronom paktu zależy nie tylko na przywróceniu ale też na zwiększeniu wymiany, w stosunku do objętości sprzed wojny. Oprócz artykułów spożywczych, innymi działami gospodarki, które objęła umowa są: logistyka, infrastruktura, turystyka oraz zaawansowane technologie. - Chcemy być gotowi na następną erę Ukrainy – powiedziała agencji Reuters Thani al Zeyoudi.
Podobne umowy handlowe co z Ukrainą, ZEA podpisała już m.in. z Indiami, Indonezją i Izraelem. Celem zawierania tych paktów jest dywersyfikacja gospodarki monarchii. Zgodnie z założeniami, odchodzi ona od ropy i gazu i zamierza w 2030 roku podwoić swoją wielkość do 820 miliardów dolarów.
Zjednoczone Emiraty Arabskie utrzymują bliskie relacje zarówno ze Stanami Zjednoczonymi co z Rosją. Uzasadniają to neutralnym stanowiskiem wobec wojny. Abu Zabi wstrzymało się od głosu w sprawie niektórych rezolucji ONZ, m.in. potępiającej agresję Rosji na Ukrainę, głosowanej przed dwoma laty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dubaj jest krytykowany też za otwarcie banków dla rosyjskich fortun.