Złagodzenie kryteriów i większy popyt. Banki liczą na ten rodzaj kredytów
Banki spodziewają się złagodzenia kryteriów przyznawania kredytów konsumpcyjnych i większego na nie popytu - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego. Jednocześnie spodziewany jest spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi spowodowany m.in. wstrzymaniem dopłat z programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.".
W drugim kwartale 2024 r. banki oczekują wzrostu popytu na kredyty długoterminowe dla dużych firm i kredytów konsumpcyjnych oraz spadku popytu na kredyty mieszkaniowe - wynika z cyklicznej ankiety NBP.
Banki zapowiadają na II kw. nieznaczne zaostrzenie kryteriów kredytowych dla większości ich rodzajów i złagodzenie dla konsumpcyjnych.
Z ankiety NBP wynika, że w najbliższym czasie będzie rósł popyt na kredyty dla dużych przedsiębiorstw. Chodzi głównie o kredyty długoterminowe. Wzrost popytu uzasadniany głównie wzrostem zapotrzebowania na finansowanie związane z fuzjami i przejęciami,
Jednocześnie popyt na kredyty wśród małych i średnich firm nie zmieni się istotnie. Spodziewane jest wręcz dalsze zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów dla MSP - uzasadniane ryzykiem związanym z sytuacją gospodarczą, jakością portfela kredytowego oraz wzrostem ryzyka branży.
Co ciekawe, ankieta NBP pokazuje, że ogromne zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi już za nami.
Spodziewany jest istotny spadek popytu uzasadniany głównie wstrzymaniem dopłat z programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. - wynika z ankiety NBP.
Choć przewidywania dotyczące kredytów mieszkaniowych zakładają spadek popytu, zupełnie odwrotnie rzecz się ma z kredytami konsumpcyjnymi.
Przewidywany jest ponowny wzrost popytu m.in. w wyniku poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.
***