Złagodzenie kryteriów i większy popyt. Banki liczą na ten rodzaj kredytów

Banki spodziewają się złagodzenia kryteriów przyznawania kredytów konsumpcyjnych i większego na nie popytu - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego. Jednocześnie spodziewany jest spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi spowodowany m.in. wstrzymaniem dopłat z programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.".

W drugim kwartale 2024 r.  banki oczekują wzrostu popytu na kredyty długoterminowe dla dużych firm i kredytów konsumpcyjnych oraz spadku popytu na kredyty mieszkaniowe - wynika z cyklicznej ankiety NBP.

Banki zapowiadają na II kw. nieznaczne zaostrzenie kryteriów kredytowych dla większości ich rodzajów i złagodzenie dla konsumpcyjnych.

NBP: Duże przedsiębiorstwa będą zaciągać kredyty


Z ankiety NBP wynika, że w najbliższym czasie będzie rósł popyt na kredyty dla dużych przedsiębiorstw. Chodzi głównie o kredyty długoterminowe. Wzrost popytu uzasadniany głównie wzrostem zapotrzebowania na finansowanie związane z fuzjami i przejęciami,

Reklama

Jednocześnie popyt na kredyty wśród małych i średnich firm nie zmieni się istotnie. Spodziewane jest wręcz dalsze zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów dla MSP - uzasadniane ryzykiem związanym z sytuacją gospodarczą, jakością portfela kredytowego oraz wzrostem ryzyka branży.

Kredyty mieszkaniowe w odwrocie?


Co ciekawe, ankieta NBP pokazuje, że ogromne zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi już za nami.

Spodziewany jest istotny spadek popytu uzasadniany głównie wstrzymaniem dopłat z programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. - wynika z ankiety NBP.

Banki czekają na klientów zainteresowanych kredytami konsumpcyjnymi

Choć przewidywania dotyczące kredytów mieszkaniowych zakładają spadek popytu, zupełnie odwrotnie rzecz się ma z kredytami konsumpcyjnymi.

Przewidywany jest ponowny wzrost popytu m.in. w wyniku poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kredyt | kredyty mieszkaniowe | bank | Pożyczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »