Zmarł prof. Jan Winiecki
Jak podało Towarzystwo Ekonomistów Polskich w wieku 77 lat zmarł w Warszawie profesor Jan Winiecki, członek założyciel i honorowy przewodniczący TPE.
Wybitny ekonomista, orędownik liberalizmu, ceniony w kraju i za granicą - zarówno za olbrzymi i oryginalny dorobek naukowy, jak i za działalność publicystyczno-polemiczną oraz pracę w ważnych krajowych i międzynarodowych instytucjach gospodarczych.
Był dobrym i cenionym ambasadorem polskiej ekonomii na świecie - o czym mogą świadczyć jego bardzo liczne publikacje w międzynarodowych czasopismach naukowych i renomowanych wydawnictwach, takich jak Routledge, Edward Elgar czy Peter Lang.
- - - - -
Prof .Winiecki Jan, ur. 21 VI 1938, Sopot, ekonomista, specjalista w zakresie makroekonomii, komparatystyki systemowej, międzynarodowych stosunków gospodarczych; 1964-82 członek PZPR; 1971-73 kierownik Zakładu Polityki Gospodarczej w CINTE; 1973-82 pracownik naukowy PISM, 1983-84 - PAN (zwolniony z przyczyn politycznych); 1985-89 pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych i doradca ekonomiczny Solidarności; 1986-90 wykładowca KUL; od 1990 prof. Uniwersytetu Aalborg (Dania); współzałożyciel (1990) i prezes fundacji Centrum im. A. Smitha; 1991-93 członek Rady Nadzorczej EBOR; od 1994 profesor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie (n. Odrą); współzałożyciel (III 1995) i prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
Od 13 stycznia 2010 r. do 24 I 2016 r. był członiem Rady Polityki Pieniężnej.
Główne prace:
-The Distorded Word of Soviet Type Economic (1988)
-Post-Soviet-Type Economies in Transition (1993)
-The Political Economy of Reform and Change (1997)
-Polemiki w drodze (do kapitalizmu) (2001)
- Transition Economies and Foregin Trade (2002)
W 2014 r. Edward Elgar opublikował Jego Economic Futures of the West. W 2015 w wydawnictwie Peter Lang ukazały się Jego Memoirs of a (Highly) Political Economist: i faktycznie profesor Jan Winiecki był przedstawicielem ekonomii politycznej w najlepszym tego słowa znaczeniu, w tradycji klasyków tego nurtu - Adama Smitha i Miltona Friedmana.
Polemiczną werwę miał nie mniejszą niż ten ostatni. Polemizował bezkompromisowo, a często bardzo ostro, mając świadomość kosztów i konsekwencji takiej postawy. Czasem wystawiano mu za to słony rachunek. W 2016 zdążył jeszcze wydać w Central European University Publications Shortcut or Piecemeal: Economic Development Strategies and Structural Change - książkę pod wieloma względami podsumowującą Jego wieloletnie rozważania nad rozwojem gospodarczym.
Jego działalność była bardzo różnorodna. Szerokie grono czytelników i uczestników dyskusji na żywo poznało Go jako doskonałego publicystę i polemistę. Inni zaś zetknęli się z jego pasją na polu krzewienia wiedzy ekonomicznej i ideałów wolności wśród młodzieży akademickiej (Konkursy Młodego Ekonomisty) i - co było dla Niego szczególnie ważne - nauczycieli szkół średnich.
Za tę ostatnią działalność nasze Towarzystwo zostało w 2007 roku nagrodzone przez amerykańską Atlas Foundation specjalną międzynarodową nagrodą im. Sir Antony'ego Fishera dla najbardziej innowacyjnych projektów w skali światowej - choć naprawdę nagroda należała się właśnie Jemu. Profesor Winiecki nie wahał się dzielić swymi sukcesami z innymi.
Dom i ogród Jana i Elżbiety Winieckich w podwarszawskim Świdrze przez wiele lat były miejscem niezapomnianych spotkań ekonomistów i nie-ekonomistów związanych ze środowiskiem liberalnym. W ostatnich latach z grona bywalców nieodwracalnie ubyło kilka ważnych postaci, potem właściciele przenieśli się na stałe do centrum Warszawy - skończyły się bogate intelektualnie i towarzysko świdrzańskie garden parties, a teraz odszedł ich organizator i dobry duch.
Interia/ Towarzystwo Ekonomistów Polskich