Zmiany w strategicznej państwowej spółce. Jest tymczasowa prezes
Rada nadzorcza Grupy Azoty Puławy powierzyła Justynie Majsnerowicz funkcję pełniącej obowiązki prezesa, do dnia powołania na tę funkcję osoby wyłonionej w konkursie - podała spółka w komunikacie. To efekt wakatu na najważniejszym stanowisku w spółce - niedawno zrezygnował z niego Marcin Kowalczyk, nie podając przyczyn swojej decyzji.
Równocześnie Justyna Majsnerowicz będzie pełniła także dotychczasową funkcję wiceprezes nawozowej spółki.
Marcin Kowalczyk, który złożył dymisję kilka dni temu - ze skutkiem na 13 lutego - był prezesem Azotów Puławy od lutego 2023 r. Jego rezygnacja miała miejsce jeszcze przed nadzwyczajnym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy (NWZA) Grupy Azoty, które odbyło się 14 lutego i dokonało zmian w składzie rady nadzorczej.
Dodajmy, że przed walnym ze stanowiska zrezygnował jeszcze jeden prezes spółki należącej do Grupy Azoty - Mariusz Grab z Zakładów Chemicznych w Policach, które to przedsiębiorstwo odpowiada za jedną z największych inwestycji chemicznych w Polsce ostatnich lat, a mianowicie za budowę kompleksu Polimery Police z instalacjami do produkcji propylenu i polipropylenu wraz z instalacjami pomocniczymi, terminalem przeładunkowo-magazynowym oraz infrastrukturą logistyczną.
Przed NWZA z rady nadzorczej Grupy Azoty odszedł także Wojciech Krzysztofik, który zasiadał w tym organie od czerwca 2020 r.
Zakłady Azotowe "Puławy" są częścią chemicznego giganta Grupy Azoty. Obok "Puław" w skład grupy wchodzą także Grupa Azoty (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police", a także Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Grupa Azoty to lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie.
Przypomnijmy, że budowa bloku węglowego w Azotach Puławy wciąż stoi pod znakiem zapytania. Opóźnienie w projekcie liczone jest już w latach; nowy plan zakłada oddanie inwestycji jesienią 2024 r., chociaż nowy blok węglowy nie wpisuje się w europejski trend ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.