Zmieniające się ceny leków niekorzystne dla pacjenta

Organizacje pacjentów i eksperci alarmują, że zmieniające się ceny leków są niekorzystne dla pacjentów.

Organizacje pacjentów i eksperci alarmują, że zmieniające się ceny leków są niekorzystne dla pacjentów.

Problem w tym, że chorzy nie są w stanie zmieniać kuracji w takim tempie, jak zmieniają się ceny. Działająca już rok ustawa refundacyjna wprowadziła zapis publikowania co dwa miesiące nowych list leków refundowanych. W konsekwencji ceny leków zmieniają się drugi miesiąc. Ostatnia zmiana cen miała miejsce 1 stycznia.

Często, wraz ze zmianą ceny, chory jest zmuszony zmienić lek. Problem w tym, że nie jest w stanie tak często dostać się do lekarza specjalisty - podkreśla adwokat Katarzyna Czyżewska z Kancelarii Czyżewscy. Zaznacza, że pacjent, który chciałby - z powodów finansowych - korzystać z refundacji, teoretycznie powinien co dwa miesiące zmieniać lek. To jest niemożliwe, bo nie jest w stanie, tak często, dostać się do specjalisty. Dodatkowo, stan zdrowia może nie pozwalać na częste zmiany leku.

Reklama

Ewa Borek z Fundacji MY PACJENCI mówi, że ustawa refundacyjna wprowadziła ograniczenia w dostępie do leków refundowanych. Te bariery o charakterze administracyjnym to konieczność dostarczenia zaświadczenia od specjalisty o chorobie przewlekłej, bez którego lekarz poz nie wypisze leków refundowanych.

- Ta sytuacja powoduje, że chorzy są zmuszeni kupować leki pełnopłatne. Tymczasem prawo do refundacji wynika z naszego ubezpieczenia zdrowotnego - podkreślają specjaliści.

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »