ZUS już wypłaca 620 zł bez względu na wiek

ZUS już wypłaca 620 zł dodatku osobom, które dostają rentę rodzinną. Świadczenie przyznawane jest tylko w szczególnych okolicznościach. Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje niezależnie od wieku, jeśli utracono obydwoje rodziców i beneficjent kontynuuje naukę.

  • Dodatek dla sieroty zupełnej może zwiększyć wypłatę renty rodzinnej, ale nie dotyczy to wszystkich świadczeniobiorców.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych od marca wypłaca dodatek w powiększonej kwocie, która wynosi obecnie 620 zł.
  • Świadczenie dostać można niezależnie od wieku, ale ZUS wypłaca je tylko do końca okresu nauki.

Dodatek dla sieroty zupełnej jest wypłacany przez ZUS na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze dostać można niezależnie od wieku w przypadku osób, które straciły rodziców.

Reklama

Dla kogo dodatek dla sieroty zupełnej?

Dodatek dla sieroty zupełnej wypłacany jest tym, którzy utracili rodziców. ZUS przyznaje pieniądze również, gdy pewna jest śmierć matki, a sytuacja ojca jest niewiadomą od narodzin beneficjenta. Świadczenie można otrzymać jedynie, gdy istnieje prawo do renty rodzinnej.

Świadczenie jest wypłacane bez względu na wiek, dostać je mogą również osoby niepełnoletnie. Jednak, gdy wygasa prawo do renty rodzinnej, beneficjent traci prawo do dodatku dla sieroty zupełnej. Aby przedłużyć okres wypłacania przez ZUS świadczenia, świadczeniobiorca powinien kontynuować jak najdłużej naukę. Pieniądze otrzymywać można w sumie do 25. roku życia.

- Renta rodzinna bez względu na wiek przysługuje dzieciom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia lub w trakcie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia. Jeżeli dziecko ukończy 25 lat na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów - wskazuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Ile wynosi dodatek dla sieroty zupełnej?

Od 1 marca 2024 roku wysokość dodatku dla sieroty to 620,36 zł. Wskazana kwota obowiązywać będzie do 28 lutego 2025 roku, ponieważ w marcu wartość świadczenia zostanie zwaloryzowana.

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej

Aby otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej należy złożyć w ZUS odpowiedni wniosek uzupełniony o dokumenty. Papiery potrzebne do zgłoszenia to w sumie:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, czyli druk ERRD, 
  • dokumenty potwierdzające datę zgonu rodziców,
  • lub dokument poświadczający datę zgonu matki wraz z aktem urodzenia wskazującym na to, że ojciec od narodzin był nieznany.

Decyzja w 30 dni. Od negatywnego werdyktu ZUS można się odwołać

ZUS rozpatruje wnioski w 30 dni od złożenia. Bywa jednak, że ZUS wniosek odrzuca. W takiej sytuacji wnioskodawca ma prawo do odwołania. To należy złożyć pisemnie lub ustnie w ciągu miesiąca, ponieważ inaczej następuje uprawomocnienie negatywnego werdyktu.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | dodatek | dodatek dla sieroty zupełnej | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »