Dodatek dla sieroty zupełnej

Piątek, 27 września 2024 (13:57) Aktualizacja Piątek, 27 września 2024 (13:57)
To dodatek wypłacany jako wsparcie dla sierot, które pobierają już rentę rodzinną. Wysokość tego dodatku co roku ulega waloryzacji. W 2024 roku została ustalona na kwotę 620,36 zł.
Dodatek dla sieroty zupełnej - najważniejsze informacje
Dodatek dla sieroty zupełnej /123RF/PICSEL

Dodatek dla sieroty zupełnej - najważniejsze informacje

Co to jest dodatek dla sieroty zupełnej?

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje osobie spełniającej określone warunki. Po pierwsze osobie takiej musi przysługiwać renta rodzinna, ponieważ ten dodatek jest jej uzupełnieniem.

Po drugie jak nazwa świadczenia wskazuje, to dodatek dla osób, których oboje rodzice nie żyją. Istnieje wyjątek od tej sytuacji, jeśli zmarła matka składającego o dodatek, a ojciec uznawany jest za nieznanego (nie został wpisany do aktu urodzenia) to pomimo braku informacji czy wciąż żyje przy staraniu się o ten dodatek starający się uznawany jest za sierotę zupełną.

Komu nie przysługuje dodatek dla sieroty zupełnej?

Chociaż dodatek sierocy jest dostępny dla osób uprawnionych do otrzymania renty rodzinnej niezależnie od ich wieku, nie oznacza to, że wdowy pobierające rentę po zmarłym małżonku automatycznie kwalifikują się do otrzymania tego dodatku.

Prawo do dodatku przysługuje wyłącznie osobom, które otrzymują rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i które stały się całkowicie niezdolne do pracy jeszcze przed osiągnięciem wieku 16 lat lub kontynuowały edukację i stały się niezdolne do pracy przed ukończeniem 25. roku życia.

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej

Podczas składania wniosku o dodatek dla sieroty zupełnej, niezbędne jest dostarczenie kompletu wymaganych dokumentów:
  • Wypełniony wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej (formularz ERRD),
  • Dokumenty potwierdzające daty zgonu obu rodziców,
  • Dokument potwierdzający datę zgonu matki oraz akt urodzenia, z którego wynika, że dane o ojcu nie są znane.
Dokumentację w sprawie ubiegania się o dodatek można złożyć osobiście lub przez upoważnionego pełnomocnika w każdej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego, jeśli przebywa się za granicą.

Ile trzeba czekać na decyzję w sprawie dodatku dla sieroty zupełnej?

Na decyzję o przyznaniu lub odmowie dodatku dla sieroty zupełnej, właściwa do rozpatrzenia sprawy jednostka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni od chwili otrzymania kompletu dokumentów.

Osoba, która otrzymała decyzję odmowną w kwestii dodatku dla sieroty zupełnej ma oczywiście prawo odwołać się od tej decyzji.

Odwołanie przysługuje w terminie 30 dni, powinno zostać przedstawione w formie pisemnej lub ustnie do protokołu w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał tę wstępną decyzję, a następnie skierowane do odpowiedniego sądu okręgowego.

Renta rodzinna

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub emeryta, którzy spełniają określone kryteria. Do grupy tej należą zazwyczaj:
  1. Wdowy/Wdowcy - małżonek zmarłego może ubiegać się o rentę rodzinną, o ile nie przysługuje mu wyższa renta lub emerytura z własnego tytułu. W pewnych okolicznościach, prawo do renty może zachować wdowa/wdowiec, który zawarł nowy związek małżeński.
  2. Dzieci - w tym biologiczne, adoptowane oraz dzieci drugiego małżonka, do czasu ukończenia 18 roku życia, a w przypadku kontynuowania nauki - do ukończenia 25 roku życia lub bez ograniczeń wiekowych, jeśli dziecko jest całkowicie niezdolne do pracy.
  3. Rodzice - jeśli byli na utrzymaniu zmarłego i nie posiadają wystarczających środków do życia. 
Podstawowym warunkiem przyznania renty rodzinnej jest fakt, że zmarły w chwili śmierci był ubezpieczony lub pobierał emeryturę. Ponadto, członkowie rodziny muszą wykazać, że spełniają ustalone kryteria wieku, zdolności do pracy (w przypadku dzieci powyżej 18 roku życia) lub fakt bycia na utrzymaniu zmarłego. 

Dodatek dla sieroty zupełnej a świadczenie 800 plus

Dodatek dla sieroty zupełnej i program "Rodzina 800 plus" to dwa różne świadczenia społeczne, które mają na celu wsparcie finansowe określonych grup w polskim systemie zabezpieczenia społecznego. Obie formy pomocy różnią się zakresem odbiorców, warunkami przyznawania oraz celem, dla którego zostały stworzone.

Dodatek dla sieroty zupełnej - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »