ZUS wypłaca ponad 600 zł bez względu na wiek

ZUS od marca wypłaca ponad 600 zł dodatku osobom, które pobierają rentę rodzinną. Te pieniądze dostać można w szczególnych okolicznościach. Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje niezależnie od wieku, jeśli utracono obydwoje rodziców i wciąż kontynuuje się naukę.

  • Dodatek dla sieroty zupełnej może powiększyć rentę rodzinną, jeśli biorca świadczenia kontynuuje naukę.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych od marca wypłaca dodatek w kwocie 620 zł.
  • Świadczenie otrzymać można bez względu na wiek, jeśli kontynuowana jest nauka. Decyzja o wypłacie środków zapada w 30 dni.

Dodatek dla sieroty zupełnej ZUS wypłaca na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie jest wypłacane bez względu na wiek osobom, które straciły rodziców.

Reklama

Dodatek dla sieroty zupełnej. Kiedy przysługuje?

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje osobom, które nie posiadają rodziców. Można go dostać także, gdy pewna jest wyłącznie śmierć matki, a sytuacja ojca jest nieznana i nie było go w życiu świadczeniobiorcy od narodzin. ZUS przyznaje świadczenie, gdy istnieje uprawnienie do pobierania renty rodzinnej.

Świadczenie jest wypłacane bez względu na wiek, dostać je mogą nawet niepełnoletni. Jednak w momencie, gdy wygasa prawo do renty rodzinnej, beneficjent traci prawo do otrzymywania dodatku dla sieroty zupełnej. Jeśli świadczeniobiorca kontynuuje naukę, pieniądze otrzymywać może do 25. roku życia. ZUS musi jednak regularnie otrzymywać dokumenty, które udowadniają, że beneficjent wciąż się edukuje.

Ile wynosi dodatek dla sieroty zupełnej?

Od 1 marca 2024 roku wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wzrosła do kwoty 620,36 zł. Ta kwota będzie obowiązywać do 28 lutego 2025 roku włącznie.

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej

W celu wnioskowania o dodatek dla sieroty zupełnej należy przedstawić ZUS wniosek uzupełniony o odpowiednie dokumenty:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, czyli druk ERRD, 
  • dokumenty potwierdzające datę zgonu rodziców,
  • lub dokument poświadczający datę zgonu matki wraz z aktem urodzenia wskazującym na to, że ojciec od narodzin był nieznany.

Decyzja z ZUS w 30 dni. Można się odwołać

ZUS rozpatruje wnioski w ciągu 30 dni od złożenia. Może się zdarzyć jednak, że ZUS wniosek odrzuci. Wówczas wnioskodawcy przysługuje odwołanie, które należy złożyć pisemnie lub ustnie. Jeśli nie złożymy odwołania od decyzji w ciągu miesiąca, następuje jej uprawomocnienie. W efekcie dodatek przepadnie.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | dodatek | dodatek dla sieroty zupełnej | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »