ZUS ma się świetnie. Nie potrzebuje 8 mld zł dotacji od państwa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS.

"Zarząd Zakładu podjął decyzję o blokadzie 8 mld złotych. Biorąc pod uwagę nowelizację budżetu państwa na 2023 rok, ZUS nie będzie potrzebował 13 mld złotych" - powiedziała szefowa ZUS. Zaznaczyła, że w zmianie ustawy, która została uchwalona w lipcu, zaplanowano zmniejszenie dotacji do FUS o 5 mld złotych.

"Jednym z istotnych parametrów, który pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń, jest wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek" - wytłumaczyła Uścińska. Dodała, że ten wskaźnik w trzecim kwartale br. wyniósł 82,1 proc., natomiast w okresie od początku roku do końca września br. osiągnął poziom 84 proc.

Reklama

Liczba ubezpieczonych w ZUS wzrosła, Ukraińcy najliczniejszą grupą wśród obcokrajowców

W komunikacie przekazano, że liczba ubezpieczonych na koniec września br. wyniosła 16 184 tys. osób, tj. o 41 tys. więcej niż rok wcześniej. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowili pracownicy (71,3 proc.), a w dalszej kolejności osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące (10,8 proc.) oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (8,2 proc.).

Zaznaczono także, że w ogólnej liczbie ubezpieczonych 6,9 proc. osób posiadało obywatelstwo inne niż polskie. "Na koniec września br. w ZUS było zarejestrowanych 1 mln 112 tys. obcokrajowców, co oznacza wzrost o 6,4 proc. w stosunku do stanu na koniec września 2022 r. W liczbie tej 59,4 proc. osób było pracownikami, 36,6 proc. wykonywało pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia" - przekazano w komunikacie.

Dodano, że najliczniejszą grupą obcokrajowców od wielu lat są obywatele Ukrainy, którzy stanowią 67,7 proc. wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS oraz 4,7 proc. wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września tego roku liczba osób z Ukrainy zarejestrowanych w ZUS wyniosła 753 tys., co oznacza wzrost o 1,2 proc. w stosunku do stanu na koniec września ubiegłego roku. Kolejną grupą obcokrajowców, których liczba rośnie, są obywatele Białorusi. Na koniec września br. w ZUS było zarejestrowanych ponad 126 tys. osób z Białorusi, czyli o 28,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | Fundusz Ubezpieczeń Społecznych | dotacja | budżet państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »