Reklama

ZUS przypomina o terminie. Trzeba się zgłosić do końca stycznia

ZUS przypomina prowadzącym działalność gospodarczą, że jeśli chcą skorzystać z możliwości płacenia niższych składek na ubezpieczenie społeczne i spełniają warunki, to muszą to zgłosić do końca stycznia.

Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę? Chcesz skorzystać z "małego ZUS plus" i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 2023 r.? To ostatnie dni na zgłoszenie - przypomina ZUS.

Jak to wygląda w praktyce: Jeśli ktoś chce korzystać z "małego ZUS plus", a korzystał z tej ulgi w 2022 r. i nadal spełnia do niej warunki to nie musi ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń.

- Jeśli chcesz skorzystać z "małego ZUS plus ", a nie korzystałeś z tej ulgi w 2022 r. to zgłoś się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo od 05 92 - informuje Zakład.

Reklama

Mały ZUS plus. Jakie zasady?

Przypomina też, że jeżeli ktoś korzystał z "małego ZUS plus" przez ostatnie 36 miesięcy kalendarzowych, tj. od stycznia 2020 r. do grudnia 2022 r. to nie ma już prawa do tej ulgi. W takiej sytuacji trzeba opłacać składki wysokości od 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w poprzednim roku.

Aby skorzystać z "małej działalności plus": trzeba prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych, a przychód z tytułu działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli prowadzona była przez cały rok, nie może przekroczyć 120  tys. zł. Obecnie z "ulgi" czyli możliwości opłacania niższych składek korzysta 237,5 tys. osób.

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Można też zrezygnować z uprawnienia do "małej działalności plus" po pewnym okresie korzystania z niego.

krześ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mały ZUS | składka | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »