ZUS wydał 320 tys. zł na pielgrzymki na Jasną Górę. "Zachęcano do udziału w modlitwie"

ZUS w latach 2016-2023, za prezesury Gertrudy Uścińskiej, wydał ponad 320 tys. zł na finansowanie pielgrzymek pracowników na Jasną Górę - wynika z danych uzyskanych przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. ZUS tłumaczy, że była to jedna z wielu organizowanych imprez, w których pracownicy mogli wziąć udział dobrowolnie.

- Z tych środków 275 tys. zostało wydane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych, a 50 tys. z środków działalności bieżącej ZUS-u - poinformował Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. 

ZUS wydał 320 tys. zł na pielgrzymki na Jasną Górę. Podróżowała sama prezes

Jak wynika z informacji przekazanych przez Związkową Alternatywę (ZA) zebranych wśród pracowników ZUS, za rządów prezes Gertrudy Uścińskiej wycieczki na Jasną Górę były co roku promowane przez władze Zakładu i zachęcano do udziału w nich wszystkich pracowników instytucji.

Reklama

- Nie była to oddolna inicjatywa ani życzenie zakładowych związków zawodowych - mówi Szumlewicz. - W pismach wysyłanych do wszystkich pracowników zachęcano ich do udziału we wspólnej modlitwie - dodaje przewodniczący ZA. 

W wyjazdach na obchody na Jasnej Górze regularnie miała brać udział sama ówczesna prezes ZUS Gertruda Uścińska. "Mówiła, że pielgrzymuje na Jasną Górę, by zawierzyć Bogu pracę urzędników Zakładu" - podaje związek.

"Trudno powiedzieć, jak modły prezes miałyby pomóc pracownikom ZUS-u w ich pracy. Z pewnością woleliby wyższe pensje" - dodaje Związkowa Alternatywa w opublikowanym oświadczeniu. 

Wyjazdy na Jasną Górę były na liście wyjazdów refundowanych w ramach funduszu socjalnego, jednocześnie ZUS nie organizował imprez o charakterze religijnym do miejsc kultu innych niż rzymskokatolickie - np. do miejsca kultu religijnego wyznawców prawosławia. 

ZUS tłumaczy, że imprez było więcej. "Były dobrowolne"

W odpowiedzi Związkowej Alternatywie ZUS tłumaczy, że pielgrzymki na Jasną Górę są jedną z form imprez, które mogą być organizowane lub dofinansowywane w ramach ZFŚS. "Od 2009 r. w ramach działalności socjalnej organizowane jest 'Spotkanie Pracowników ZUS na Jasnej Górze'. Jest to jedna z wielu imprez wpisanych do kalendarza. Organizatorem jest ZUS w Częstochowie" - poinformował związkowców pracodawca. 

Jednocześnie ZUS zapewnia, że "tak jak przy każdej innej imprezie, to pracownik decyduje, czy chce wziąć w nim udział". Musi wtedy złożyć odpowiednie pismo, żeby otrzymać dofinansowanie. Spotkanie w sanktuarium w Częstochowie ma charakter imprezy jednodniowej i często łączone jest z wyjazdami do innych miast - m.in. Krakowa, Wrocławia czy Wadowic, a imprezy organizowane są przez oddziały ZUS "w zależności od potrzeb i zgłoszeń pracowników".

Pracownicy ZUS byli z pielgrzymką na Jasnej Górze w Częstochowie m.in. we wrześniu ubiegłego roku przy okazji beatyfikacji rodziny Ulmów.

W styczniu premier Donald Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską z zajmowanego stanowiska. W marcu rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Doroty Bieniasz na stanowisko prezesa ZUS.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | Gertruda Uścińska | Częstochowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »