Zużycie gazu w UE spadło mocniej niż oczekiwano. Polska ma jeszcze trochę do zrobienia
Zużycie gazu w krajach UE spadło prawie o jedną piątą w ciągu sześciu miesięcy na przełomie 2022 i 2023 roku. Kraje Unii Europejskiej są na dobrej drodze do realizacji swojego celu dotyczącego ograniczenia konsumpcji o 15 proc. Polsce udało osiągnąć się unijny cel o włos.
W ubiegłym roku państwa UE ustaliły, że postarają się obciąć zużycie gazu ziemnego o 15 proc. w okresie od sierpnia 2022 do marca 2023 roku (w porównaniu ze średnim zużyciem z poprzednich pięciu lat). Była to odpowiedź na kryzys energetyczny i działania Kremla po wybuchu wojny w Ukrainie. Rosja, poprzednio główny dostawca w Europie, odcięła większość dostaw gazu do krajów UE w miesiącach następujących po lutowej inwazji.
Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu, Unia jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu. Według najnowszego raportu, uwzględniającego okres od sierpnia do stycznia, dotychczasowy spadek zużycia gazu wyniósł prawie jedną piątą.
- W porównaniu ze średnim zużyciem gazu z tych samych miesięcy w latach 2017-2022 zużycie gazu ziemnego w UE spadło o 19,3 proc. - podał unijny urząd statystyczny.
Konsumpcja gazu była też niższa od średniej przez resztę roku, co prezentuje poniższy wykres: