Zużycie gazu w UE spadło mocniej niż oczekiwano. Polska ma jeszcze trochę do zrobienia

​Zużycie gazu w krajach UE spadło prawie o jedną piątą w ciągu sześciu miesięcy na przełomie 2022 i 2023 roku. Kraje Unii Europejskiej są na dobrej drodze do realizacji swojego celu dotyczącego ograniczenia konsumpcji o 15 proc. Polsce udało osiągnąć się unijny cel o włos.

W ubiegłym roku państwa UE ustaliły, że postarają się obciąć zużycie gazu ziemnego o 15 proc. w okresie od sierpnia 2022 do marca 2023 roku (w porównaniu ze średnim zużyciem z poprzednich pięciu lat). Była to odpowiedź na kryzys energetyczny i działania Kremla po wybuchu wojny w Ukrainie. Rosja, poprzednio główny dostawca w Europie, odcięła większość dostaw gazu do krajów UE w miesiącach następujących po lutowej inwazji.

Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu, Unia jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu. Według najnowszego raportu, uwzględniającego okres od sierpnia do stycznia, dotychczasowy spadek zużycia gazu wyniósł prawie jedną piątą.  

Reklama

- W porównaniu ze średnim zużyciem gazu z tych samych miesięcy w latach 2017-2022 zużycie gazu ziemnego w UE spadło o 19,3 proc. - podał unijny urząd statystyczny. 

Konsumpcja gazu była też niższa od średniej przez resztę roku, co prezentuje poniższy wykres:

Nie wszędzie się udało

Jak dodaje Eurostat, spadek zużycia różnił się znacząco w zależności od kraju. Dwóm z unijnych państw - Malcie i Słowacji - nie tylko nie udało się osiągnąć celu, ale wręcz zwiększyły one konsumpcję gazu. 

Najmniej, bo tylko o 0,3 proc., zużycie udało się zmniejszyć Irlandii. Progu 15 proc. nie przekroczyły także Hiszpania (13,7 proc) i Słowenia (14,2 proc.). 

Z kolei najbardziej w badanym przez urząd okresie zużycie spadło w Finlandii (57,3 proc.), na Litwie (47,9 proc.) i w Szwecji (40,2 proc.). 

Finlandii udało się zresztą także znacząco ograniczyć konsumpcję gazu w ciągu całego roku. Jak wylicza think tank Bruegel, w porównaniu ze średnią z lat 2019-2021 kraj w zeszłym roku obciął zużycie prawie o połowę (48 proc.). 

Polska ledwo, ledwo

W komunikacie Eurostatu nie ma dokładnych danych dla Polski, ale według obliczeń Interii na podstawie danych opublikowanych przez urząd, spadek zużycia w naszym kraju w badanych miesiącach wyniósł w zaokrągleniu właśnie 15 procent. Cel UE osiągnęliśmy więc o włos.  

Natomiast zużycie w cały 2022 roku w porównaniu średnią w trzech poprzednich lat spadło w Polsce o 12 proc. - podaje Bruegel w zaktualizowanym w czwartek raporcie. To tyle, ile wynosi średnia dla wszystkich krajów UE. 

W Polsce najmocniej konsumpcję gazu udało się ograniczyć w sektorze energetyki. Tam spadła ona o 23 procent. W gospodarstwach domowych i przemyśle spadek zużycia w Polsce wyniósł 11 procent. 

Jak udało się osiągnąć spadki

Państwom UE w osiągnięciu celu sprzyjała aura. To dzięki wyjątkowo ciepłej jak na okres grzewczy pogodzie udało się ograniczyć zużycie w gospodarstwach domowych - komentują wyniki dziennikarze agencji prasowej Reuters. Ich zdaniem nie bez wpływu na spadek konsumpcji była także napięta sytuacja w gospodarce:

- Kraje europejskie ograniczyły zużycie gazu od sierpnia do stycznia, ponieważ gwałtownie rosnące ceny ograniczyły produkcję przemysłową, a rządy wprowadziły nadzwyczajne środki mające na celu powstrzymanie kryzysu energetycznego - wskazują. 

Redukcję zużycia w przemyśle pokazują także dane przedstawione przez Bruegel. Eksperci Bruegela podają, że w tym sektorze gospodarki w całym roku konsumpcja spadła o 15 proc., podczas gdy konsumpcja ogółem w UE spadła o 12 proc. Najnowsze dane pokazują jednak coraz niższe zużycie gazu w energetyce. 

- W styczniu 2023 roku zapotrzebowanie krajów UE, dla których dostępne są dane, było o 25 proc. niższe od średniej. Najbardziej zauważalny był 28-procentowy spadek zapotrzebowania na gaz do produkcji energii elektrycznej. To pozytywny sygnał dla bilansów energetycznych Europy, gdyż wcześniej w elektroenergetyce oszczędzano niewiele gazu z powodu niższej niż zwykle produkcji z innych paliw - wskazują analitycy think tanku.

GAZ ZIEMNY

1,75 0,03 1,98% akt.: 28.03.2024, 21:59
  • Max 1,79
  • Min 1,69
  • Stopa zwrotu - 1T 0,59%
  • Stopa zwrotu - 1M -6,04%
  • Stopa zwrotu - 3M -30,20%
  • Stopa zwrotu - 6M -40,83%
  • Stopa zwrotu - 1R -22,97%
  • Stopa zwrotu - 2R -69,19%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | gaz ziemny | kryzys energetyczny | przemysł | kryzys gazowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »