Zwrot w sprawie terminala w Gdyni. W grę wchodzi "bezpieczeństwo państwa"
Zagadkowy wpis pojawił się na profilu Ministerstwa Infrastruktury w odniesieniu do dzierżawy terminala zbożowego w Porcie Gdynia. Resort nie wyraża zgody na wydzierżawienie terminala w oparciu o trwający przetarg. "Decyzja została podjęta w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa" - pisze ministerstwo.
Jak informuje branżowy portal Rynek Infrastruktury, Port Gdynia od jesieni 2023 roku prowadzi przetarg dotyczący dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni. To nieruchomość położona przy nabrzeżu Indyjskim, Norweskim oraz przy ul. Indyjskiej i al. Solidarności. Chodzi o dzierżawę na okres 30 lat - do 2053 r.
W trwającym przetargu największe szanse na wygraną miało konsorcjum firm Szczecin Bulk Terminal, Tapini i Ribera - zauważa RI. Konsorcjum złożyło bowiem najkorzystniejszą ofertę (łącznie w przetargu wpłynęło ich 4). W postępowaniu brano pod uwagę m.in. wysokość czynszu za dzierżawę i stawkę opłat za przeładunek 1 tony towarów.
Jest jednak więcej niż prawdopodobne, że konsorcjum nie będzie dzierżawcą terminala. Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Infrastruktury, które sprzeciwia się dzierżawieniu terminala zbożowego w Porcie Gdynia w oparciu o trwający przetarg. Resort powołuje się na kwestie o niebagatelnym znaczeniu, związane z bezpieczeństwem państwa.