Życie na luzie, czyli socjal u wymarzonego pracodawcy

Sprzedaż gry komputerowej Minecraft przekroczyła w maju 50 mln egzemplarzy. Stworzył ją Szwed Markus Persson, który w 2009 r. zmęczony pracą nad grami dla wielkiej firmy giełdowej z dnia na dzień odszedł i zdecydował się poświęcić własnemu projektowi.

Celem finansowym tej emancypacji było, aby w miarę dobrze się utrzymać, zapłacić wszystkie rachunki i mieć spokojne i przyjemne życie na luzie, bez "głupiego" wstawania rano do pracy.

Persson udostępnił grę w internecie, gdzie polecali ją sobie coraz to nowi grający. W miarę szybko gra uzyskała status kultowej i sprzedaż licencji stała się skromną, lecz stałą pensją miesięczną, a później zainteresowanie ruszyło jak kula śnieżna.

Dzisiaj grają w nią miliony na komputerach, smartfonach, tabletach i konsolach, a Persson jest miliarderem (w szwedzkich koronach).

Reklama

Jego firma Mojang AB zatrudnia 39 osób i zajmuje się tworzeniem gier. Biura znajdują się w ponad 100-letnim budynku byłej fabryki papierosów i tytoniu do żucia w Sztokholmie i są kopią londyńskiego klubu dla dżentelmenów.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Na ścianach wiszą olejne portrety wszystkich pracowników, a na środku stoi bar z ekspresami do kawy serwującymi jej najróżniejsze gatunki.

- Kawa to paliwo dla moich pracowników, którzy są maszynami przetwarzającymi kofeinę na algorytmy i kody komputerowe - mówi Persson, nazywany w pracy talibem kawy.

Minecraft jest według ekspertów czymś więcej niż grą. Nazywają ją raczej socjalnym fenomenem dla wszystkich grup wiekowych. Na jej podstawie powstaje właśnie w Hollywood film, a w Danii zaprojektowana została seria klocków Lego.

Dziennik "Svenska Dagbladet" zwraca uwagę, że Persson nie jest typowym młodym bogatym Szwedem, który wzbogacił się na branży internetowej i lansuje się ze swoimi milionami. Jest skromnym geniuszem, rozdającym pieniądze, ponieważ chyba nikt w całym kraju nie dba o pracowników tak jak on. W 2011 r. rozdzielił cały zysk firmy pomiędzy zatrudnionych. W grudniu pod choinkę każdy otrzymał kopertę ze 100 tys. koron z opłaconym już podatkiem.

Najbardziej spektakularny okazał się letni wyjazd integracyjny do Cannes. Po przelocie do Francji prywatnym odrzutowcem, na lotnisku czekały na pasażerów Maserati, Lamborghini, Ferrari i Bentleye oraz kilka limuzyn z szoferami, dla tych którzy "wzmocnili" się podczas lotu. Wszyscy udali się do Monte Carlo, skąd po wielkim bankiecie wyruszyli w podróż po Morzu Śródziemnym luksusowym jachtem. Na pokładzie przygrywał znany zespół rockowy z Norwegii Roeyksopp.

35-letni Persson jest ze względu na swój wysoki iloraz inteligencji IQ członkiem Mensy, lecz gimnazjum kończył z tak słabymi ocenami, że nie dostał się na studia. Jednak już jako 7-latek tworzył gry na komputerze Commodore 128. - Interesowała mnie właściwie tylko matematyka, ale bez przesady ponieważ zawsze byłem leniwy i do dzisiaj lubię się wyspać - mówi i twierdzi, że kluczem do sukcesu jest właśnie luz.

- Jesteśmy grupą zwariowanych komputerowców, którzy robą to, w co wierzą i co im sprawia przyjemność. Na szczęście mamy produkt, która odniósł tak wielki sukces, że nie musimy martwić się o finanse i bawiąc się robimy swoje - mówi wyluzowany twórca Minecraft, zajmujący 70. miejsce na liście najbogatszych Szwedów.

Zbigniew Kuczyński

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Private Banking
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »