Polska gospodarka w 2016 r. wyraźnie spowolni!

Analitycy banku Credit Agricole prognozują że tempo wzrostu PKB w Polsce w całym 2015 r. wyniesie 3,4%. W 2016 r. oczekujemy wyraźnego spowolnienia wzrostu gospodarczego przede wszystkim ze względu na oddziaływanie efektów wysokiej bazy z 2015 r. przyczyniających się do zmniejszenia dynamik eksportu i inwestycji.

Oczekujemy, że deflacja w Polsce utrzyma się do grudnia 2015 r., a w 2016 r. średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 1,1% r/r wobec -0,9% w 2015 r. W I kw. 2016 r. inflacja silnie wzrośnie ze względu na oddziaływanie efektów niskiej bazy dla dynamiki cen paliw.

W kolejnych kwartałach wzrost wskaźnika inflacji będzie skutkiem zwiększenia dynamiki wszystkich jej składowych (cen żywności, paliw oraz inflacji bazowej). Czynnikiem ryzyka w dół dla naszej prognozy jest kształtowanie się cen ropy naftowej.

Reklama

Uważamy, że rynek pracy w Polsce znajduje się blisko stanu równowagi. Oczekujemy, że stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtuje się na poziomie 9,9% na koniec 2015 r. i obniży się do 9,6% w 2016 r. i 9,3% w 2017 r.

Podwyżki płac

Trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników oraz wzrost inflacji będą oddziaływały w kierunku zwiększenia presji płacowej, która będzie ograniczana m. in. przez możliwość zwiększenia wymiaru godzinowego pracowników zatrudnionych na część etatu, gotowość pracodawców do przeniesienia produkcji za granicę, napływ imigrantów oraz migracje powrotne Polaków. Tym samym oczekujemy łagodnego wzrostu nominalnego tempa wzrostu płac z 3,4% w 2015 r. do 4,2% w 2016 r. i 5,0% w 2017 r.

Stopy będą spadać

Zmiana składu RPP przyczyni się naszym zdaniem do zmiany funkcji reakcji Rady w kierunku silniejszego wspierania wzrostu gospodarczego.Uważamy, że spodziewane spowolnienie wzrostu PKB, modyfikacja reguły fiskalnej i opóźnienie powrotu inflacji do celu skłonią członków RPP do przeprowadzenia jednorazowej obniżki stóp procentowych o 50pb w marcu 2016 r. (z ryzykiem przesunięcia obniżki na lipiec).

Prognozowane przez nas rozpoczęcie zacieśniania polityki monetarnej w USA przy jednoczesnym łagodnym nastawieniu RPP, perspektywie rozluźnienia polityki fiskalnej i podwyższonym ryzyku politycznym w Polsce będzie oddziaływać w kierunku osłabienia złotego.

Złoty pod presją

Czynnikiem ograniczającym deprecjację złotego będzie prognozowane przez nas rozluźnianie polityki monetarnej przez EBC. Oczekujemy, że kurs EUR/PLN będzie kształtował się w przedziale 4,25-4,30 do września 2016 r., a od IV kw. 2016 r. oczekujemy jego umiarkowanego spadku z zasięgiem 4,00 za euro na koniec 2017 r.

źródło Credit Agricole Bank Polska S.A.

opr.MZB

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »