Od października zmiany ważne dla rodziców

Od 1 października nianie i opiekunki do dzieci będą podlegać ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Jest to nowe przedsięwzięcie, gdyż płatnikami składek będą osoby, które do tej pory nie miały kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzic, który zatrudni nianię na nowych warunkach, w ciągu 7 dni od podpisania umowy będzie musiał zgłosić to w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dyrektor Mirosława Boryczka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekonuje, że warto podpisać oficjalną umowę z nianią. W jej opinii, opłaca się być uczciwym obywatelem i traktować zatrudniane osoby fair.

Dyrektor podkreśla, że dzięki legalnemu zatrudnieniu, opiekunka ma szansę na funkcjonowanie w systemie ubezpieczeń społecznych.

W zamian - jak podkreśla Mirosława Boryczka - państwo przejęło na siebie ciężar finansowania składek za ubezpieczenia społeczne i zdrowotne niań w części do minimalnej podstawy wynagrodzenia. Pracownicy ZUS-u pomogą rodzicom w wypełnieniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Reklama

Wystarczy, że rodzic zgłosi się z danymi niani zapewnia dyrektor Mirosława Boryczka. Ważne jest, aby rodzic przychodzący do ZUS-u miał przy sobie podpisany przez nianię dokument potwierdzający, że jej dane identyfikacyjne są prawdziwe. Niezbędne dokumenty wypełnią pracownicy ZUSu na sali obsługi klienta.

Rodzic jedynie sprawdzi czy dane zostały wpisane poprawnie i podpisze takie zgłoszenie - tłumaczy Mirosława Boryczka. Wprowadzone zmiany mają celu ograniczenie szarej strefy. ZUS spodziewa się, że w związku ze zmianami przybędzie kilka tysięcy ubezpieczonych, którzy do tej pory pozostawali w szarej strefie.

UWAGA !

Składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe niani, w każdym przypadku, bez względu na to czy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę czy nie, finansuje w całości z własnych środków niania, a opłaca do ZUS rodzic. Wszystkie informacje o nowych przepisach rodzice mogą znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl/nianie oraz pod numerem specjalnej infolinii 0 801 400 400

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenia społeczne | rodzice | nianie | pory | opiekunka | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »